Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Dobrodružství s orchestrem

Podivuhodné výlety Jeníčka a Mařenky do kouzelného světa hudby.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Hudební příběhy
11:11

Hudební příběhy

Jeníček a Mařenka byli ještě nedávno úplně obyčejné děti, které ze všeho nejraději hrály hry na svých mobilech. Až se jednoho dne z ničeho nic objevil kouzelný dirigent, který je pozval na výlet do dobrodružného světa hudby. Hudba dovede vyprávět příběhy... Vypráví je v operách, baletech i symfonických básních. Poslechneme si Vltavu nebo příběh Péti a vlka či skladbu " Na odchodnou" od Josefa Haydna.

O hudebním skladateli
12:02

O hudebním skladateli

Hudba je jedno velké dobrodružství a dovede vyprávět velké příběhy. Příběhy však musí někdo vymyslet. Kdo je to a co ho inspiruje? Kde se všechna ta hudba bere? Pan dirigent a tak trochu i kouzelník a skladatel nám o tom bude vyprávět.

Výlet do hudební historie
10:26

Výlet do hudební historie

Hudba je stará jako lidstvo samo. Touha tančit, zpívat a hrát nás provází odedávna. Zvuky nás obklopují a my lidé je rádi napodobujeme. S panem dirigentem si uděláme malý výlet do minulosti. Poslechneme si různé hudební nástroje, a dokonce uvidíme výrobu jednoho z nich.

O hudebních nástrojích
10:53

O hudebních nástrojích

Nástroje jsou různé, na každou činnost je třeba vybrat ten nejvhodnější. To platí i o hudebních nástrojích. Pan dirigent nás seznámí s jejich základním rozdělením: nástroje strunné, dechové dřevěné, dechové žesťové a bicí. Poslechneme si ten nejmenší, pikolu, i ten největší, varhany. Který z nich by nejvíce vyhovoval vám?

Opera a balet
10:37

Opera a balet

Kouzelný dirigent nám ukáže operu, divadlo, ve kterém se nemluví, ale zpívá. Nejdůležitějším hudebním nástrojem je zde lidský hlas. Poslechneme si ukázku z Prodané nevěsty od Bedřicha Smetany. Hudba se dá vyjádřit i pohybem, a proto se podíváme do baletní zkušebny. To, co na pódiu působí lehce, je ve zkušebně těžká dřina.

Sólista a orchestr
10:00

Sólista a orchestr

Já bych chtěl/a umět hrát na kytaru, klavír, bicí... Nejraději bych chtěl/a být slavným sólistou. Co k tomu potřebuji? Stejně jako ve sportu vás čeká každodenní trénink. Pan dirigent nás vezme na návštěvu do základní umělecké školy a tam se to dozvíme. Pojďte s námi.

Hrajeme si s hlasy
11:24

Hrajeme si s hlasy

Každý z nás má jen jeden hlas. Co je to vícehlas neboli polyfonie? Pan dirigent nám názorně ukáže, co to znamená. Jednotlivé melodie se navzájem proplétají a dohromady krásně zní. Poslechneme si Fugu od J. S. Bacha. Stejně tak vzniká i kánon. Můžete si ho s námi také zkusit.

Barevné tóny
10:57

Barevné tóny

Každý zvuk má svoji barvu a každý z nás ji může vnímat jinak. S kouzelným dirigentem si uspořádáme malý konkurz. Poslechneme si tón a představíme si určitou barvu, kterou by mohl mít. Při poslechu skladby Moře, kterou složil Claude Debussy, si můžeme namalovat obraz. Zkusíte to také?

Zobrazit další videa
Probíhá načítání