Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

ArtZóna

Týdeník o kultuře a jejích souvislostech. Mainstream i alternativa, díla i události. Z center i z regionů.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

7 videí
Milan Kundera: Osobnost a dílo
08:42

Milan Kundera: Osobnost a dílo

Milan Kundera je znám tím, že nestojí o pozornost veřejnosti. Tvrdí, že pozornost by měly vzbuzovat jeho knihy, nikoliv život. O mediálním obrazu Milana Kundery a významu jeho díla nejen pro českou literaturu hovoří Karel Hvížďala a Miroslav Balaštík. Milan Uhde, Jiří Trávníček a muzikolog Miloš Štědroň představují svá oblíbená Kunderova díla.

Rozhovor s Jaroslavem Rudišem
08:45

Rozhovor s Jaroslavem Rudišem

Rozhovor se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, ve kterém nám představí svou knihu Český ráj, psanou pouze formou dialogů. Dozvíme se, co autora inspiruje, jakým způsobem píše svá díla a proč volí při psaní často němčinu. V čem je jedinečné prostředí pánské sauny, kde se Český ráj odehrává?

Jiří Hájíček
08:36

Jiří Hájíček

Jiří Hájíček patří k nejvýraznějším současným českým prozaikům a je držitelem dvou ocenění Magnesia Litera. Nejprve si představíme dílo autora a témata, kterými se zabývá, poté se blíže seznámíme s díly Selský baroko a Rybí krev. Video obsahuje ukázky z Hájíčkových děl, předčítané různými osobnostmi. Hájíčkovo literární dílo charakterizují literární kritik Radim Kopáč a literární publicista Jan M. Heller.

Petr Borkovec
06:54

Petr Borkovec

Petr Borkovec je výraznou postavou současné české poezie a držitelem Ceny Jiřího Ortena. Seznámíme se s jeho tvorbou a v rozhovoru s autorem se dozvíme, jak tvoří své texty. Video obsahuje i autorem předčítané ukázky z jeho tvorby. Jak se daří propojovat světy poezie a prózy?

Rozhovor s Arnoštem Goldflamem
03:29

Rozhovor s Arnoštem Goldflamem

V rozhovoru se spisovatelem a dramatikem Arnoštem Goldflamem se dozvíme, jakým způsobem píše své divadelní hry, co jej inspiruje k tvorbě a z jakého důvodu nedovolil změnit konec ve své divadelní hře Doma u Hitlerů, ze které uvidíme krátkou ukázku.

Rozhovor s Kateřinou Tučkovou
08:32

Rozhovor s Kateřinou Tučkovou

Zhlédněte rozhovor se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou, ve kterém představuje nejen svou divadelní hru Vitka, ale i svou tvorbu románovou. Seznámíme se nejen s tvorbou autorky, ale i se způsobem, jakým vznikají její díla, a dozvíme se o událostech a tématech, které ji inspirují, i o kontroverzích, které její tvorba vyvolává.

Nobelova cena za literaturu
05:14

Nobelova cena za literaturu

Nobelova cena za literaturu je jednou z pěti Nobelových cen udělovaných každoročně již od roku 1901. Ukázka vysvětluje, jak a za co se tato cena uděluje, jakým způsobem probíhá výběr vítězů a proč je tento výběr leckdy kritizován.

Náměty k výuce

2 náměty

Pracovní listy

14 pracovních listů Další listy

Pracovní list: Bohumil Hrabal

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Bohumila Hrabala a jeho dílo.

Pracovní list: František Ladislav Čelakovský

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Františka Ladislava Čelakovského, jeho dílo a národní obrození.

Pracovní list: Jakub Arbes

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Jana Arbesa a jeho dílo.

Pracovní list: Karel Čapek I

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Karla Čapka a jeho dílo.
Probíhá načítání