Průvodce českou literární tvorbou: Velká jména české literatury

Česká literární tvorba je stejně pestrá a různorodá, jako jsou její autoři. Samozřejmě se také vyvíjí v čase a podle okolností, v nichž vznikala a vzniká. Alois Jirásek tvořil za úplně jiných historických podmínek než třeba Ivan Klíma. A v jejich tvorbě je to poznat. Nabízíme vám průřez tím nejdůležitějším, v čem by se měl alespoň zhruba orientovat každý z nás. V literatuře se totiž odráží mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Je v ní ukryt samotný duch každého národa.

Seznamte se spolu s námi s tvorbou autorů, kteří ovlivnili nejen své současníky, ale natrvalo se zapsali do příběhu s názvem Česká literatura. Nastíníme vám, jak, kdy a za jakých okolností vznikala jejich díla i jaké byly jejich osudy. Schválně jestli víte, který básník získal jako jediný Čech Nobelovu cenu za literaturu. Znáte něco z jeho tvorby? 

Velká jména české literatury

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

23 videí
Zobrazit další videa

Nejstahovanější pracovní listy

10 listů

Pracovní list: Karel Jaromír Erben

Obecně je Karel Jaromír Erben vedle autorství Kytice známý především jako sběratel pohádek. Pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Zlatovláska, Pták Ohnivák a liška Ryška, Otesánek, Sněhurka, Tři zlaté vlasy děda Vševěda provázely dětství snad každého…
Střední škola
ČJ a literatura
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list pro ZŠ: Karel Havlíček Borovský

Pracovní list pro žáky druhého stupně základních škol je součástí kolekce Velká jména české literatury, která je věnována vybraným autorům narozeným nebo zemřelým v roce s jedničkou na konci. Cílem je připomenout výrazného představitele české literatury, od jehož narození letos uplyne 200 let.
2. stupeň ZŠ
ČJ a literatura
Časová náročnost:
15 minut
Zobrazit další pracovní listy

ČT edu nejsou pouze videa

1 113

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání