vyznamne-dny-velikonocnich-svatku

Námět do výuky pro:

Černá, smutná, sazometná… kolik je postních nedělí?

Cesta k Velikonocům vlastně začíná už o masopustu, kdy začíná čtyřicetidenní půst. Čeká nás šest postních nedělí a židovský svátek Pesach, který je jedním z nejstarších vůbec a připomíná židovský útěk z egyptského zajetí. Kdy odlétají zvony do Říma a čím se liší mše na Popeleční středu od kterékoliv jiné?

Významné dny velikonočních svátků

Abychom došli až k Veliké noci, tedy Velikonocům, musíme se postit. A každá postní neděle má svou vlastní náplň. První z nich, Černá, připomíná Ježíšův křest a odchod do pouště. Následuje Sazometná, a co se o ní dělá, vyplývá jasně z jejího názvu. Miroslav Táborský nás provede světem, který nám zanechali naši předkové a osvětlí nám původ a smysl jednotlivých tradičních úkonů, bez kterých se jejich Velikonoce rozhodně neobešly. Jako bonus za to, že jste se s námi vydali na tuhle dlouhou cestu, pro vás máme speciální velikonoční AZ kvíz!

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Významné dny velikonočních svátků

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ, který ověřuje znalosti o tématu významných velikonočních svátků, porovnává křesťanský a pohanský aspekt Velikonoc. Vede žáky ke kritickému zhodnocení získaných informací, argumentaci a obhajobě názoru v diskuzi.
2. stupeň ZŠ
Člověk a společnost

Metodický list: Významné dny velikonočních svátků

Metodický komentář k pracovnímu listu Významné dny velikonočních svátků. Materiál je určen pro učitele.
2. stupeň ZŠ
Člověk a společnost

Kvíz: Velikonoční AZ kvíz

Okruhy

Zima prohrála! Příroda se začíná pomaličku zelenat, vracejí se tažní ptáci, a nejen oni se připravují na hnízdění. My lidé se radujeme z příchodu jara a slavíme Velikonoce. Pohyblivý svátek, který…

Člověk a svět práce · Přírodověda Vlastivěda · Prvouka · Výtvarné aktivity · Dle ročních období a svátků · Člověk a společnost
49 18

ČT edu nejsou pouze videa

911

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání