01:17
Smrtná neděle je spojena s vynášením smrti, obyčejem známým už z předkřesťanské doby. Smrtka nebo také Morana zpodobňuje zimu, kterou je třeba utopit. Místo zimy nastupuje jaro symbolizované tzv. lítem, s kterým chodívaly dívky koledovat po vesnici.
Týden, který předchází Velikonocům, se nazývá pašijový nebo také tichý. Křesťané si během něj připomínají události posledního týdne života Ježíše Krista. Prvním důležitým dnem tohoto týdne je Škaredá středa.
O Velkém pátku před Velikonoci si věřící připomínají ukřižování Ježíše Krista, proto je pro ně tento den dnem smutku a modliteb. Zvony jsou ztichlé a bohoslužby mají specifický průběh. Pro křesťany znamená Velký pátek i přísný půst.
Název třetí postní neděle, které se říká Kýchavná, souvisí údajně s morem. Ten v 6. století zachvátil Řím. V té době prý vznikly i typické křesťanské pozdravy „pomoz Pán Bůh“ a „pozdrav Pán Bůh“.
Pod vinobraním si dnes spíše než sběr vína představíme slavnosti. Tato původně venkovská tradice se přenesla i do měst a jejím symbolem se stal burčák. Pořad připomíná původní účel vinobraní.
Zámky Zelená Hora a Zbiroh obsadilo v minulém století hned několik armád. Jejich historie je však spojena i s kulturnějšími okamžiky: na Zelené Hoře byl nalezen Rukopis zelenohorský a na Zbirohu pobýval Alfons Mucha, který zde namaloval dvacet obrovských pláten Slovanské epopeje.
Naši předkové věřili v léčivou a magickou moc bylin, zvláště těch nasbíraných o svatojánské noci. Z devatera bylin se dělaly takzvané škapulíře.
13 477
755
4 592
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.