Námět do výuky pro:

Vánoční svátky našich předků: Mnohem víc než jen Ježíšek

Naši předkové prožívali čas adventu a Vánoc o dost jinak než my. A rozhodně ne méně intenzivně. Namísto nakupování a vánočním večírkům se věnovali spíš rozjímání a domácím pracím, na které v sezóně prostě nebyl čas. A taky tradicím. Některé z nich dodržujeme pořád. Mikuláše a jeho doprovod určitě znáte všichni. Ale víte třeba, co symbolizovaly větvičky, na které se chodilo na svatou Barboru? A co zobák svaté Lucie?

Vývoj vánočních zvyků našich předků

Během adventu se dříve lidé opravdu postili a čekali, až přejdou ty nejtemnější dny v roce a světlo opět převezme vládu nad jejich životy. A pověr o tom, co všechno by jim temné síly mohly udělat, vyznávali celou řadu. I proto je postava svaté Lucie, světlonošky, tak trochu zlomyslná a drsná. Co myslíte, je to jen náhoda, že se Ježíškovo narození slaví spolu se zimním slunovratem? A kdo další má na Vánoce svátek a čím se tento světec proslavil? A věděli jste, že tradice dávání dárků je vlastně pomíchaná ze dvou různých? Ne? Tak se s námi pojďte podívat, jak to s těmi tradicemi, zvyky a pověrami vlastně je.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Česká mše vánoční

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ, ve kterém se společně s postavami Josefa Lady zaposloucháte do Rybovy České mše vánoční.
1. stupeň ZŠ
Hudební výchova

Pracovní list: Původ vánočních zvyků

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ, ve kterém se pomocí vánočních přesmyček dozví, jak vznikaly vánoční zvyky.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka

Pracovní list: Mikulášský perník a jarmark

Tento pracovní list je určen žákům 1. stupně základní školy. Cílem pracovního listu je ověřit znalosti z našich videí. Pracovní list je součástí námětu Mikuláš v minulosti a dnes, který je součástí vybrané kapitoly Mikulášská nadílka.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka

Hra: Vánoce před 100 lety

Hra: Záhada Vánoc

Hra: Tradičník

Okruhy

Vánoce jsou pro většinu lidí - a hlavně pak dětí - těmi nejoblíbenějšími svátky v roce. Však kdo by se netěšil na volné dny, dárky a Ježíška, pohádky nebo plné tácy cukroví. To všechno nás ale čeká…

Přírodověda Vlastivěda · Prvouka · ČJ a literatura · Hudební a pohybové činnosti · Výtvarné a pracovní činnosti · Hudební výchova · Člověk a svět práce · Výtvarná výchova
117 49

ČT edu nejsou pouze videa

1 009

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání