Válka: Češi a Slováci na obou frontách

Ačkoliv druhá světová válka postihla téměř celý svět, šlo v ní především o Evropu a její hranice. Podívejte se na události, ve kterých sehráli klíčovou roli českoslovenští občané. Uvidíte, že ač je to hrozivé, často o jejich osudech rozhodovaly náhody a shody okolností. Na jednom se ale asi shodnou všichni: německé barbarství bylo třeba zastavit za každou cenu.

Válka

Podívejte se, jakou roli ve druhé světové válce sehráli Češi a Slováci, kteří nechtěli zůstat jen pasivními svědky největšího světového konfliktu v dějinách lidstva. Na obou frontách ukazovali mimořádnou osobní statečnost a odhodlání. Českoslovenští vojáci na domácí půdě nemohli dělat nic, v zahraničí se ale mohli podílet na úsilí těch, kteří bojovali proti nacismu. Ať už na straně Sovětského svazu, nebo v britském letectvu. Ke konci války pak i v obou národních povstáních.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Válka: Ztroskotání lodi Patria

Pracovní list k námětu do výuky Válka, který je součástí vybrané kapitoly Druhá světová válka. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Časová náročnost:
15 minut

Okruhy

Válka, kterou si nejspíš nikdy nikdo nedokázal představit. Trvala 6 let, zahynulo v ní více než 62 miliónů lidí a odhalila, jakých hrůz jsou lidé vůči sobě navzájem schopni. Vyhladila dvě třetiny…

Dějepis
80 24

ČT edu nejsou pouze videa

988

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání