Světový den knihy: Co se četlo kdysi

Tak jako všechno kolem nás se proměňuje i to, co čteme. Je to přirozené, protože spisovatelé píší stále nové a nové knihy, řada starších knih se vydává znovu v kritických či upravených edicích, překládá se spousta knih z jiných jazyků…

Co se četlo kdysi

Některé knihy se čtou opakovaně po desítky i stovky let. Jiné vyjdou a za pár týdnů nebo měsíců o nich nikdo neví. Vliv na to, co se čte, má samozřejmě i doba, ve které žijeme. Děti nechápavě kroutí hlavou nad některými knihami, co četli jejich rodiče, ale vedle toho se najdou i knihy, které si přečtou se stejným zápalem jako rodiče nebo dokonce prarodiče. Pojďme se podívat, co se u nás četlo v různých obdobích minulého století.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Co se četlo ve 40. a 50. letech 20. století

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně ZŠ a studentům středních škol. Procvičí vaše znalosti o literatuře, která se četla v 40. a 50. letech 20. století.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
ČJ a literatura

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Co se četlo v 60. letech a v období normalizace

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně ZŠ a studentům středních škol. Procvičí vaše znalosti o literatuře, která se četla v 60. letech 20. století a v období normalizace.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
ČJ a literatura

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Co se četlo za protektorátu

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně ZŠ a studentům středních škol. Procvičí vaše znalosti o literatuře, která se četla v období protektorátu.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
ČJ a literatura

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Co se četlo v prvorepublikovém Československu

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně ZŠ a studentům středních škol. Procvičí vaše znalosti o literatuře, která se četla v  Československu v období první republiky.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
ČJ a literatura

Okruhy

Čtení kultivuje nejen ducha, ale i naši schopnost empatie. Když se totiž vcítíme do postavy z knihy, což obvykle není těžké vzhledem k tomu, že nám poskytuje náhled do svých vnitřních světů, je pro…

ČJ a literatura
123 23

ČT edu nejsou pouze videa

1 112

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání