Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Ze života vodních ptáků

Obrazy ze života vodních ptáků

Jak žijí volavky, husy a rybáci? Čím se živí, jak hnízdí a pečují o mláďata? Kdo na zimu odlétá do teplých krajin a kdo zůstává celý rok? Co je to tokání? Jak rychle umí létat kachna? Jaký je rozdíl mezi rackem a rybákem? Nabízíme vám několik sond do života ptáků, kterým dává obživu voda.

Stáhnout materiály

ze-zivota-vodnich-ptaku

Jaké okřídlence můžete potkat u jezírek, řek a rybníků? Jak se z tvrdých vajíček stávají pískající, vrtící se chomáčky? Ukážeme vám, jak probíhá ptačí výchova a rodičovství. Podíváme se, jakým nástrahám musejí vodní ptáci čelit, jak loví a čím krmí mláďata. Ta, chtějí-li se dožít dospělosti, si musejí dávat pozor na lišky a kuny i další nebezpečí. Ptačí život je zkrátka jedno velké dobrodružství. Co jste si o něm zapamatovali? To zjistí náš pracovní list.

Rok s labutí

06:00

Rok s labutí

Seriál Vodní ptáci nám představuje život jednotlivých ptačích druhů. V tomto díle se seznámíme s životem labutí. Dozvíme se, čím se živí, kde žijí, jakým způsobem labutě pečují o svá mláďata. Seznámíme se také s nebezpečími, která labutě ohrožují na životě.

Husí rodinka

03:15

Husí rodinka

Jak si husy staví hnízdo? A jak vypadají malá housátka? Husy při hnízdění skoro měsíc zahřívají vejce. Důležité je nenechat vejce vychladnout. Přitom si husy musejí dát pozor například na dravce rákosin motáka pochopa.

Kachna divoká

07:32

Kachna divoká

Nejen lidé, ale i zvířátka mají své osudy a životní příběhy. Trápení našeho hrdiny, kačera kachny divoké začalo na podzim, kdy lovci kachny střílejí. Pták byl zraněný, ale zanořil se do rybníka a zachránil se. Pes ho nenašel. Přežil svoji smrt, ale už nikdy nemohl vzlétnout, protože jeho křídlo zůstalo nehybné. První prověrkou jeho síly a odolnosti byla zima. Dokázal to a dokonce si získal mezi ostatními respekt a tím i náklonnost druhého pohlaví. Dočkal se malých kachňátek a přidal se ke své rodině, což u kachen nebývá obvyklé.

Kvakoš noční

07:35

Kvakoš noční

Nejen lidé, ale i zvířátka mají své osudy a životní příběhy. Pták kvakoš noční je velký švihák, vypadá uhlazeně a ušlechtile, jako by ani nežil v bahnem páchnoucích místech naší přírody. Jeden kvakoš se při odletu z rybníka do teplých krajin opozdil, ale lidé se o něho postarali, takže na jaře si mohl najít svou družku. Tak začalo hnízdění a ptáci přivedli na svět mladé. Rodiče však měli mezi sebou neustálé půtky a mladí to asi okoukali. Jejich škorpením nejvíc trpělo nejmladší mládě. Jak se s tím kvakošek Jednopírko vyrovnal?

Rybák obecný

07:39

Rybák obecný

Nejen lidé, ale i zvířátka mají své osudy a životní příběhy. Pro hnízdění si rybáci vybrali kamenný ostrov na přehradním jezeře. Jakmile však bylo jezero napuštěno, měli po radosti. Museli hledat náhradní místo pro hnízdění. Vedle tepelné elektrárny vzniklo jezírko, o které se naše příroda postarala. Břehy zarostly rákosem a byl to úplný ptačí ráj. Žilo tu mnoho ptačích druhů a mezi nimi i tři páry rybáků obecných. Život v přírodě je nevyzpytatelný, a tak i tato idyla měla svá úskalí. Nakonec musel rybákům a dalším ptákům pomoci člověk.

Vznešená volavka

03:05

Vznešená volavka

Volavka je nepřehlédnutelným obyvatelem našich rybníků. Tenhle majestátní pták je stále na lovu. Čím se živí a jakým úskalím musí čelit při přežívání zimy?

Vývoj racka

04:37

Vývoj racka

Vodní ptáci je seriál, který nám představuje život jednotlivých druhů ptáků. V této části se seznámíme s životem v kolonii racka chechtavého. Podíváme se na vývoj racka od vajíčka až po dospělého jedince a ukážeme si k čemu je dobrý vaječný zub. V čem jsou rackové podobní lidem?

Přírodní stojaté vody

03:09

Přírodní stojaté vody

Mrtvá ramena řek poskytují útočiště vodnímu ptactvu jako jsou čápi, volavky nebo kormoráni. Ten neustálý shon za péčí o mladé! Snadnou kořistí ptačích predátorů se mohou stát skokan zelený a skokan hnědý. Objevíme zde rostliny se zvláštními jmény jako například plavín nebo kotvice. Orobinec ale známe z dětství všichni. I když jsme mu říkávali trochu jinak.

Děti kreslí písničky: Labutě

01:37

Děti kreslí písničky: Labutě

Nechme se pomocí písničky zanést k řece Dyji, kde se podle textu Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře nehnutě kolébají labutě. Zkuste zpívat s námi, a nebo si můžete labutě nakreslit.

Probíhá načítání