Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
vyznamne-dny-velikonocnich-svatku

Námět do výuky pro:

Černá, smutná, sazometná… kolik je postních nedělí?

Cesta k Velikonocům vlastně začíná už o masopustu, kdy začíná čtyřicetidenní půst. Čeká nás šest postních nedělí a židovský svátek Pesach, který je jedním z nejstarších vůbec a připomíná židovský útěk z egyptského zajetí. Kdy odlétají zvony do Říma a čím se liší mše na Popeleční středu od kterékoliv jiné?

Významné dny velikonočních svátků

Abychom došli až k Veliké noci, tedy Velikonocům, musíme se postit. A každá postní neděle má svou vlastní náplň. První z nich, Černá, připomíná Ježíšův křest a odchod do pouště. Následuje Sazometná, a co se o ní dělá, vyplývá jasně z jejího názvu. Miroslav Táborský nás provede světem, který nám zanechali naši předkové a osvětlí nám původ a smysl jednotlivých tradičních úkonů, bez kterých se jejich Velikonoce rozhodně neobešly. Jako bonus za to, že jste se s námi vydali na tuhle dlouhou cestu, pro vás máme speciální velikonoční AZ kvíz!

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Významné dny velikonočních svátků

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ, který ověřuje znalosti o tématu významných velikonočních svátků, porovnává křesťanský a pohanský aspekt Velikonoc. Vede žáky ke kritickému zhodnocení získaných informací, argumentaci a obhajobě názoru v diskuzi.

Metodický list: Významné dny velikonočních svátků

Metodický komentář k pracovnímu listu Významné dny velikonočních svátků. Materiál je určen pro učitele.

Kvíz: Velikonoční AZ kvíz

Vybrané kapitoly

Velikonoce

Zima prohrála! Příroda se začíná pomaličku zelenat, vracejí se tažní ptáci, a nejen oni se připravují na hnízdění. My lidé se radujeme z příchodu jara a slavíme Velikonoce. Pohyblivý svátek, který…

Předškolní
1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Velikonoce

ČT edu nejsou pouze videa

843

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání