Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Vývoj vánočních zvyků našich předků

Vánoční svátky našich předků: Mnohem víc než jen Ježíšek

Naši předkové prožívali čas adventu a Vánoc o dost jinak než my. A rozhodně ne méně intenzivně. Namísto nakupování a vánočním večírkům se věnovali spíš rozjímání a domácím pracím, na které v sezóně prostě nebyl čas. A taky tradicím. Některé z nich dodržujeme pořád. Mikuláše a jeho doprovod určitě znáte všichni. Ale víte třeba, co symbolizovaly větvičky, na které se chodilo na svatou Barboru? A co zobák svaté Lucie?

Stáhnout materiály

vyvoj-vanocnich-zvyku-nasich-predku

Během adventu se dříve lidé opravdu postili a čekali, až přejdou ty nejtemnější dny v roce a světlo opět převezme vládu nad jejich životy. A pověr o tom, co všechno by jim temné síly mohly udělat, vyznávali celou řadu. I proto je postava svaté Lucie, světlonošky, tak trochu zlomyslná a drsná. Co myslíte, je to jen náhoda, že se Ježíškovo narození slaví spolu se zimním slunovratem? A kdo další má na Vánoce svátek a čím se tento světec proslavil? A věděli jste, že tradice dávání dárků je vlastně pomíchaná ze dvou různých? Ne? Tak se s námi pojďte podívat, jak to s těmi tradicemi, zvyky a pověrami vlastně je.

Animovaná historie: Původ vánočních zvyků

01:08

Animovaná historie: Původ vánočních zvyků

Původ vánočních zvyků od Římanů až po Slovany a Germány nám představí tento animovaný díl. Dozvíme se, kdo si dával dárky a že stromečky se původně domů nosily i s kořeny. A víte, proč má vánoční cukroví tak často tvar hvězdičky, půlměsíce nebo slunečního kotouče?

Česká mše vánoční

38:30

Česká mše vánoční

Šťastným nápadem tvůrců se spojila Rybova Česká mše vánoční a Ladův lidový Betlém v jeden celek a vznikl tak animovaný film. Základ tvoří Rybova skladba v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který řídil V. Smetáček a kterou nazpíval Český pěvecký sbor pod vedením J. Veselky. Zároveň ve filmu ožila desítka Ladových postaviček nejen z lidového Betlému, ale i z dalšího autorova bohatého literárního a výtvarného odkazu.

Advent

02:33

Advent

Co znamená slovo „advent“? Diváci se dozvědí, kdy advent probíhá a které hlavní svátky do něj v křesťanské tradici patří.

Svátek sv. Lucie

06:03

Svátek sv. Lucie

Na svátek sv. Lucie se dívky převlékly do bílého, chodily po vsi strašit děti a v chalupách kontrolovaly, jestli je uklizeno. S tímto dnem bývaly spojeny i různé pověry.

Co jsou Vánoce?

01:50

Co jsou Vánoce?

Proč slavíme Vánoce? Pasáž vysvětluje, čí narozeniny se na Vánoce slaví, význam 1. a 2. svátku vánočního i to, proč si lidé dávají dárky.

Mikulášský perník a jarmark

02:52

Mikulášský perník a jarmark

Období adventu bylo obdobím půstu. Pořad upozorňuje, že zároveň se ale konaly bohaté trhy neboli jarmarky, kde se dalo koupit všechno možné, například i oblíbený mikulášský perník.

Adventní a vánoční zvyky na Valašsku

04:20

Adventní a vánoční zvyky na Valašsku

K adventnímu i vánočnímu času patří spousta zvyků. Ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm si přiblížíme tradice typické pro Valašsko a nejen pro něj. Zjistíme třeba, co v domácnostech kontrolovaly takzvané Lucy a koho trestaly, jak svobodné dívky zjišťovaly, jestli se můžou těšit na vdavky, i to, co nesmělo nikdy chybět na štědrovečerní tabuli. Bude nás rovněž zajímat, proč hospodyně na Štědrý den po setmění dávaly za okna svíce.

Probíhá načítání