velikonocni-symboly

Námět do výuky pro:

Velikonoční symboly a jejich původ

Co symbolizují kočičky v křesťanské tradici i lidové magii? V čem spočívá jejich moc? Co to byla slavnost Růženek a kam byste se za ní měli vypravit? Proč se na Velikonoce peče zrovna beránek a mazanec? Dozvíte se také, v čem se prolínají křesťanské a pohanské zvyky a jakému jídlu se říkalo hlavička.

Velikonoční symboly

Aby jaro opravdu přišlo, je potřeba Velikonoce řádně oslavit. To platí odpradávna. Proto je potřeba, abychom je pořádně oslavili i my. Co symbolizují jednotlivé barvy a co jsou to Jidáše? Zjistíme nejen to. Až půjdete na kočičky, budete už vědět, které proutky jimi v našich zeměpisných šířkách nahrazujeme a proč. Když si symboly Velikonoc zařadíme do kontextu, lépe pochopíme, co který zvyk vlastně znamená. I k tomu slouží naše pracovní listy, které vás budou určitě bavit. Můžete si také vyzkoušet naší velikonoční šifru a zjistit, jak dobře znáte české pranostiky.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Velikonoce napříč světadíly

Společně s tímto pracovním listem společně prozkoumáte, jak se slaví Velikonoce v různých koutech naší planety.
Časová náročnost:
20 minut

Kvíz: Velikonoční šifra

Vybrané kapitoly

Velikonoce

Zima prohrála! Příroda se začíná pomaličku zelenat, vracejí se tažní ptáci, a nejen oni se připravují na hnízdění. My lidé se radujeme z příchodu jara a slavíme Velikonoce. Pohyblivý svátek, který…

Předškolní
1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Velikonoce

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání