Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Vánoční zvyky a tradice

Včera a dnes: Vánoční zvyky a tradice

Víte, kde se vzala vánočka a co nám má připomínat její tvar? Kdo a kdy si u nás jako první ozdobil vánoční stromeček? Proč musí být počet hostů u štědrovečerní tabule sudý a proč jíme zrovna kapra? Zvyků, tradic a pověr spojovaných s Vánocemi znali naši předkové celou řadu. Pojďme si některé osvětlit. Dozvíte se také, kdo nosí dětem dárky v jiných krajích, co symbolizuje vánoční oheň a co znamená slovo advent.

Stáhnout materiály

vanocni-zvyky-a-tradice

Kromě původu, významu a vývoje starých zvyků vám ukážeme také výrobu skleněných vánočních ozdob a vysvětlíme vám, jak se vlastně na stromeček dostaly. Povíme si také historii prskavek, které se z jednoho severočeského města vyvážejí do celého světa. A nabídneme vám také několik tipů na výrobu vlastních vánočních dekorací. Třeba z tkaniček, těstovin nebo obyčejných šišek. Možná, že zrovna vy tak nastolíte u vás doma úplně nový vánoční zvyk.

Pracovní list: Štědrý den - zvyky a tradice

Stáhnout
Štědrý den: Zvyky a tradice

20:29

Štědrý den: Zvyky a tradice

K nejznámějším vánočním tradicím patří zdobení stromku, rozdávání dárků nebo třeba pečení vánočky. V dřívějších dobách však lidé dodržovali mnohem více zvyků a obřadů.

Skleněné vánoční ozdoby

04:51

Skleněné vánoční ozdoby

Ačkoliv si dnes již nedokážeme představit Vánoce bez nazdobeného vánočního stromku, jedná se o poměrně novodobý zvyk. Kde se na vánočním stromečku vzaly skleněné ozdoby a jaká je jejich tradice? Jak se takové dekorace ve sklárně vyrábějí?

Šikulové: Dekorativní stromeček

07:05

Šikulové: Dekorativní stromeček

Děti nám názorně předvedou výrobu dekorativního stromečku. Potřebovat budeme jen několik věcí: ozdobné stužky, plstěné kuličky, ozdobu na stromeček, klacík, provázek, nůžky a tavnou pistoli. Nezbytné však budou šikovné ruce a dobré nápady. Výroba stromečku bude trvat přibližně 20 minut.

Šikulové: Vánoční ozdoby z přírodnin

07:44

Šikulové: Vánoční ozdoby z přírodnin

Děti nám ukáží, jak vyrobit z přírodního materiálu ozdoby na stromeček. Uvidíme je vyrábět různé pohádkové postavičky. Proto z připravených věcí budeme vybírat podle své fantazie. Určitě použijeme: tavnou pistoli, nůžky, vatové kuličky, kousky látek, šišky, žaludy, kaštany, barevný sisal, režnou nit, tempery… Počítejte, že vám práce bude trvat přibližně 30 minut.

Šikulové: Vánoční ozdoby z těstovin

04:51

Šikulové: Vánoční ozdoby z těstovin

Děti nám předvedou, jaké krásné vánoční ozdoby jdou vyrobit z těstovin. Co budeme potřebovat? Především různé druhy těstovin, korálky nebo perličky, provázek na zavěšení a tavnou pistoli. Naši fantazii se meze nekladou a práce jde velice rychle od ruky.

Animovaná historie: Staré vánoční zvyky

00:51

Animovaná historie: Staré vánoční zvyky

Vánoční zvyky se v různých státech liší. Jaké vánoční obyčeje dodržovali naši předci? Dozvíte se například, co to bylo Štěpánování a proč se do jídla přidával med místo cukru.

Toulavá kamera: Prskavky

04:14

Toulavá kamera: Prskavky

Mezi ozdobami mají v mnoha domácnostech na vánočním stromečku své místo prskavky. V Evropě ale není mnoho firem, které je vyrábějí. Možná jedinou u nás najdeme v Ústí nad Labem. Jedinečné jsou prskavky tvarované – stromečky, hvězdičky, čtyřlístky a taky jednotlivá písmena a číslice. Ty přicházejí na svět jen tady. Zároveň zapátráme po tom, jak prskavky spatřily světlo světa a co bychom s největší pravděpodobností mohli považovat za jejich předchůdce.

Šikulové: Vánoční ozdoba z tkaniček

08:06

Šikulové: Vánoční ozdoba z tkaniček

Vánoční ozdoba se dá vyrobit i z tkaniček. A jak na to? Postup nám názorně předvedou děti. Potřebujeme: korálky, jehlu, tavnou pistoli, nůžky, čajovou svíčku, bavlnky, barevné tkaničky a hodně trpělivosti. Práce není tak složitá, ale musíme přesně dodržet postup.

Probíhá načítání