Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Svatý Václav: Svatováclavská tradice v běhu času

Patron národa českého, světec, ke kterému se dodnes upínáme v těch nejtěžších chvílích, stejně jako to kdysi dělal Karel IV i T. G. Masaryk. Svatý Václav. Jeho vnímání ale nebylo vždycky tak jednoznačné. Máme pro vás unikátní záběry z oslav svatováclavského milénia v roce 1929. Jak se Československo postavilo ke svým dvěma odlišným tradicím? Husovské a svatováclavské? Právě milénium bylo příležitostí ke smíření obou. Pak ale přišla druhá světová válka…

Svatý Václav

Nacistická propaganda pak postavu svatého Václava zneužila jako berličku pro okupaci Československa. Jak? I to si povíme. A jak se s tím po roce 1945 Češi vyrovnali a proč tak horlivě spojovali svatého Václava s pravoslavným východem? Svatý Václav by se určitě divil, k jakým cílům bylo jeho jméno zneužito po Vítězném únoru a proč se do popředí zájmu dostává jeho bratr a vrah, Boleslav. Potřeby a cíle mocných ohýbají tradice i po komunistickém puči. Připomeňme si příběh Václavského náměstí i legendu o svatém Václavovi, jak se nám, navzdory běhu času, zachovala dodnes. A pak se můžeme vrhnout na pracovní list. 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Svatováclavská tradice

Tento pracovní list je součástí námětu Svatý Václav z vybrané kapitoly 28. září: Odkaz svatého Václava.

Pracovní list: Palladium není jen obchodní centrum v Praze

Tento pracovní list je součástí námětu Svatý Václav z vybrané kapitoly 28. září: Odkaz svatého Václava.

Svatováclavský kult

Text k tématu svatováclavského kultu vhodný pro žáky druhého stupně základní školy a studenty střední školy. Tento materiál je součástí námětu Svatý Václav z vybrané kapitoly 28. září: Odkaz svatého Václava.

Koleda: Dobrý král Václav

Text na téma koledy o svatém Václavovi je vhodný pro žáky druhého stupně základní školy a studenty střední školy. Tento materiál je součástí námětu Svatý Václav z vybrané kapitoly 28. září: Odkaz svatého Václava.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání