Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Neúnavný stavitel Karel IV.

Hmotných památek na Karla IV. se s ohledem na jejich stáří na našem území dodnes zachovalo poměrně hodně. A nejde jen o slavný most. Na rozdíl od Václava II. uspěl Karel IV. také se svou snahou založit v Praze vysokou školu evropské úrovně. Pražský hrad se díky němu proměnil z malého hradiště na reprezentativní sídlo císaře Svaté říše římské. Ale nezůstaneme jen v Praze.

Neúnavný stavitel Karel IV.

Vezmeme vás také na hrad Kašperk a vysvětlíme si, v čem spočívala jeho strategická funkce. Nevynecháme samozřejmě Karlštejn, ikonickou stavbu, kterou pozná asi každý obyvatel České republiky. Ne každý ovšem ví, že v místní kapli svatého Kříže díky Karlovi odpočíval ve své době největší křesťanský poklad světa. Ukážeme vám také, jak se v době, kdy neexistovaly téměř žádné stavební stroje, budoval Karlův most, zřejmě nejznámější Karlův stavební počin, druhý nejstarší most v Čechách a nepřehlédnutý symbol Prahy.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Karel IV.: Karlova univerzita

Pracovní list pro žáky 2. stupně a středních škol k námětu do výuky Stavitel a zakladatel Karel IV., který je součástí vybrané kapitoly Karel IV. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.

Karel IV.: Karlův most

Pracovní list pro žáky 2. stupně a středních škol k námětu do výuky Stavitel a zkladatel Karel IV., který je součástí vybrané kapitoly Karel IV. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání