Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
stavitel-a-zakladatel-karel-iv

Neúnavný stavitel Karel IV.

Hmotných památek na Karla IV. se s ohledem na jejich stáří na našem území dodnes zachovalo poměrně hodně. A nejde jen o slavný most. Na rozdíl od Václava II. uspěl Karel IV. také se svou snahou založit v Praze vysokou školu evropské úrovně. Pražský hrad se díky němu proměnil z malého hradiště na reprezentativní sídlo císaře Svaté říše římské. Ale nezůstaneme jen v Praze.

Neúnavný stavitel Karel IV.

Vezmeme vás také na hrad Kašperk a vysvětlíme si, v čem spočívala jeho strategická funkce. Nevynecháme samozřejmě Karlštejn, ikonickou stavbu, kterou pozná asi každý obyvatel České republiky. Ne každý ovšem ví, že v místní kapli svatého Kříže díky Karlovi odpočíval ve své době největší křesťanský poklad světa. Ukážeme vám také, jak se v době, kdy neexistovaly téměř žádné stavební stroje, budoval Karlův most, zřejmě nejznámější Karlův stavební počin, druhý nejstarší most v Čechách a nepřehlédnutý symbol Prahy.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Karel IV.: Karlova univerzita

Pracovní list pro žáky 2. stupně a středních škol k námětu do výuky Stavitel a zakladatel Karel IV., který je součástí vybrané kapitoly Karel IV. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Časová náročnost:
15 minut

Karel IV.: Karlův most

Pracovní list pro žáky 2. stupně a středních škol k námětu do výuky Stavitel a zkladatel Karel IV., který je součástí vybrané kapitoly Karel IV. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Časová náročnost:
15 minut

Vybrané kapitoly

Karel IV.

Zatímco většina Evropy prožívala nelehké časy, země Koruny české procházely obrovským rozmachem. Král český a římsko-německý a pozdější císař římský vstoupil do politiky ve věku šestnácti let a…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Karel IV.

ČT edu nejsou pouze videa

846

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání