Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Rozkvetlá louka

Rozkvetlá louka aneb Zahrádka, kterou nikdo nesázel

Louka zalitá sluncem a hrající všemi barvami je jedním ze symbolů českého léta. Aby také ne, když je tak důležitá! Najdeme tu spoustu rostlin, které jsou čím dál tím vzácnější, a domov tu přes sezónu najde celá řada zvířátek. Louka slouží také jako pastvina a zdroj sena pro zimní měsíce. A věděli jste, že na podmáčených českých loukách lze najít i orchideje?

Stáhnout materiály

rozkvetla-louka

Sice jsou kvůli vysoušení luk čím dál tím vzácnější a najít je je čím dál tím těžší, ale stále to jde. Aby však nezmizely úplně, je potřeba všechna místa, kde rostou, bedlivě chránit. Zato o takový jetel není v našich loukách nouze. Roste ho u nás 15 druhů a býložravým zvířatům moc chutná. Proto se také pěstuje i na poli jako píce. Co to je? Všechny pojmy spojené s loukou si vysvětlíme s žáky 1. třídy a UčíTelkou. Po zhlédnutí našeho námětu budete také vědět, která z evropských zemí si vzala bodlák za svou národní květinu a proč.

Bodlák obecný

02:04

Bodlák obecný

Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Bodlák je takový ozbrojený polní rytíř. Oslíci jej přesto milují. Obratně si z bodláku uškubnou jen šťavnatou část. Všem ostatním bodlák vzdoruje, ve Skotsku dokonce pomáhal při obraně proti nepřátelům a stal se za to skotskou národní květinou.

Jetel luční

01:58

Jetel luční

Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Jetel luční je léčivá bylina, ale pěstuje se hlavně na krmení pro dobytek. Stojí za to pořádně si ho prohlédnout. Jeho listy někdy tvoří čtyřlístek a ten prý nosí štěstí!

Kopretina bílá

02:00

Kopretina bílá

Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Bez kopretiny by se kytice lučního kvítí prostě neobešla. Najdeme ji na loukách, pastvinách, náspech, v okolí řek i v příkopech. Zamilovaným prý její lístky prozradí, jestli „má mě rád, nemá mě rád, má mě rád…“

Louka v červenci

07:14

Louka v červenci

Ukázka rostlin, se kterými se setkáváme na začátku letních prázdnin na loukách – chrpy, heřmánky, vzácně rostoucí upolín a kruštíky patřící mezi orchideje. Ze živočichů jsou představeni syslové obecní, dále housenky babočky kopřivové, motýla hojně se vyskytujícího v naší přírodě, a také krutihlav patřící mezi šplhavé ptáky.

UčíTelka (1. třída): louka

28:25

UčíTelka (1. třída): louka

Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 1. ročníku podívat na louku. Ukážeme si, co vše na louce roste, a naučíme se jednotlivé květiny pojmenovat. Také se seznámíme s živočichy, které zde můžeme potkat, a podíváme se na průběh vzniku motýla. Na závěr si vyrobíme vlastní lezoucí housenku.

UčíTelka (2. třída): Letní louka

21:52

UčíTelka (2. třída): Letní louka

Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 2. ročníku podívat na letní louku. Seznámíme se s nejmenšími obyvateli louky z říše hmyzu. Ukážeme si luční kvítí a povíme si, jak nám může být užitečné. Také si připomeneme některé pranostiky a zjistíme, co je to Noc svatojánská.

Probíhá načítání