Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Nehmotné kulturní dědictví UNESCO v ČR

Nehmotné kulturní dědictví UNESCO v ČR: Svědectví o evoluci národa

Každý národ disponuje nehmotnými tradicemi, zvyky či řemesly, které se předávají z generace na generaci, a tím se udržují naživu. Právě ochrana UNESCO zajišťuje, aby tomu tak zůstalo i v budoucnu. Tradice, obřady a slavnosti, řemeslné dovednosti a lidové umění nám totiž umožňují zahlédnout samotnou duši toho kterého národa, společenství či kraje. A také lépe pochopit, odkud jejich současní obyvatelé vzešli a jak se vyvíjel jejich světonázor.

Stáhnout materiály

nehmotne-kuturni-dedictvi-unesco-v-cr

Česká republika se doposud na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO dostala sedmkrát mezi lety 2005 a 2020. Představíme vám všech sedm kulturních fenoménů, které jsou tak jedinečné, že je potřeba je důsledně chránit. Některé jsou přesto poměrně rozšířené a těší se popularitě i mezi mladými lidmi, jiné mají skutečně na kahánku. Schválně si zkuste tipnout, o kterých z nich je řeč, a pak se společně s námi vydejte prozkoumat, co přesně který z nich obnáší.

Světové dědictví UNESCO: Jízda králů

04:31

Světové dědictví UNESCO: Jízda králů

Jízda králů je lidový obyčej spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem, který byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla jízda králů po celé České republice velmi hojná. Ta nejznámější probíhá ve Vlčnově, ale my se na jízdu podíváme do Kunovic.

Světové dědictví UNESCO: Masopust

07:55

Světové dědictví UNESCO: Masopust

Pořad na téma masopust neboli fašank. Je to třídenní svátek, po němž následuje čtyřicetidenní půst. Naši předkové si vydatnou hostinou a rozverným průvodem zpříjemňovali dlouhé zimní období.

Světové dědictví UNESCO: Loutkářství

04:38

Světové dědictví UNESCO: Loutkářství

Loutkářství má v českých zemích dlouhou tradici, dokonce bylo roku 2016 zapsáno mezi nehmotné kulturní dědictví lidstva UNESCO. Ukázka popisuje historii loutkového divadla i výroby loutek a zavede nás do Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Věděli jste, že každá slušná prvorepubliková rodina měla vlastní loutkové divadlo? A co musí zkušený loutkář umět?

Světové dědictví UNESCO: Sokolnictví v ČR

07:46

Světové dědictví UNESCO: Sokolnictví v ČR

Sokolnictví v České republice a dalších jedenácti zemích je již od roku 2010 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ještě nikdy předtím se nestalo, aby jednu kulturní památku nominovalo tolik zemí najednou. Sokolnictví má u nás však tradici již více než tisíciletou a přišlo k nám z Orientu. Ve středověku byl sokolník osobou blízkou samotnému panovníkovi. Malé sokolnické muzeum najdete i na Pražském hradě.

Světové dědictví UNESCO: Verbuňk

02:42

Světové dědictví UNESCO: Verbuňk

Organizace UNESCO do svého seznamu nehmotného dědictví zapsala také verbuňk. Jde o tanec, který se tancuje výhradně na Slovácku. Z dvacátých let minulého století pochází první neozvučený filmový záznam a jak sami uvidíte, verbuňk nemá žádnou pevnou choreografii a pořád se vyvíjí a proměňuje. Dnes existuje několik jeho oblastních variant.

Světové dědictví UNESCO: Perličkové vánoční ozdoby

01:31

Světové dědictví UNESCO: Perličkové vánoční ozdoby

Zápisu na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO se v roce 2020 dočkaly perličkové vánoční ozdoby z Poniklé. V čem je jejich výroba unikátní a jak tyto ozdoby vznikají?

Světové dědictví UNESCO: Modrotisk

02:04

Světové dědictví UNESCO: Modrotisk

V roce 2018 byl modrotisk, jeden z nejstarších způsobů potiskování plátna, přidán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Šlo o společnou nominaci České republiky a několika dalších Evropských států. Kde v České republice najdeme modrotiskové dílny a v čem je tato tradiční technika potisku látek unikátní?

Probíhá načítání