Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Nehmotné kulturní dědictví UNESCO v ČR: Svědectví o evoluci národa

Každý národ disponuje nehmotnými tradicemi, zvyky či řemesly, které se předávají z generace na generaci, a tím se udržují naživu. Právě ochrana UNESCO zajišťuje, aby tomu tak zůstalo i v budoucnu. Tradice, obřady a slavnosti, řemeslné dovednosti a lidové umění nám totiž umožňují zahlédnout samotnou duši toho kterého národa, společenství či kraje. A také lépe pochopit, odkud jejich současní obyvatelé vzešli a jak se vyvíjel jejich světonázor.

Nehmotné kulturní dědictví UNESCO v ČR

Česká republika se doposud na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO dostala sedmkrát mezi lety 2005 a 2020. Představíme vám všech sedm kulturních fenoménů, které jsou tak jedinečné, že je potřeba je důsledně chránit. Některé jsou přesto poměrně rozšířené a těší se popularitě i mezi mladými lidmi, jiné mají skutečně na kahánku. Schválně si zkuste tipnout, o kterých z nich je řeč, a pak se společně s námi vydejte prozkoumat, co přesně který z nich obnáší.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Nehmotné dědictví UNESCO v ČR

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Zabývá se nehmotným dědictvím UNESCO v České republice (verbuňk, jízda králů, masopust).

Pro učitele: Nehmotné dědictví UNESCO v ČR

Doplňková materiál pro učitele 2. stupně a střední školy k pracovnímu listu Nehmotné dědictví UNESCO v ČR. Obsahuje řešení.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání