Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Dobroty našich rodičů, babiček a dědečků

Dobroty našich rodičů, babiček a dědečků

Časy se mění, některé věci však u dětí zůstávají oblíbené navzdory generacím. Třeba jízda na kole, míčové hry, pohádky, Vánoce, prázdniny a sladkosti. Kdo by je nemiloval? Pojďte se s dětmi se podívat, na čem si pochutnávali naši předkové, a které z těchto dobrot nám zůstávají dodnes.

Stáhnout materiály

dobroty-nasich-rodicu-babicek-a-dedecku

Věděli jste, že žvýkačku si vychutnával už pračlověk? A že lentilky vznikly v Čechách? Tak vidíte! Máme toho pro vás ještě víc. Třeba návod na výrobu křížal, což je lahůdka, kterou si také užívají celé generace. A kde, kdy a na počest kterého panovníka vznikly piškoty? Jaký je příběh naší nejslavnější čokoládovny? O tomhle všem si do detailu povyprávíme. Asi není náhodou, že všechny dobroty, které vám představíme, určitě důvěrně znáte i vy. Jsou zkrátka prověřené časem!

Lentilky

05:32

Lentilky

Psal se rok 1907, když v moravském Holešově Rudolf Kneisl vymyslel lentilky, oblíbené bonbony ve tvaru čočky. V továrně, která pamatuje tvůrce legendární cukrovinky, jich denně vyrobí šest milionů, v sedmi barvách. Dozvíte se, že jejich výroba vůbec není jednoduchá a seznámíte se s historií jejich výroby.

Výroba žvýkaček

03:05

Výroba žvýkaček

Historie žvýkaček je opravdu pestrá, žvýkáme už od pravěku přes 9000 let. Co žvýkali staří Řekové a proč? A co severoameričtí Indiáni? Jaké bylo složení žvýkaček v různé době v různých částech světa a jak vznikly ty dnešní, se dozvíte v tomto díle.

Pochoutka pro malé i velké: piškoty

02:44

Pochoutka pro malé i velké: piškoty

Piškoty jsou pochoutka, kterou jí miminka, děti, dospělí i zvířata. Jak vypadaly piškoty dříve, když se pekly ve Francii? Jak je v Česku pekla rodina Fidorových? A proč jsou vhodné i pro miminka?

Sušení ovoce a zeleniny

03:07

Sušení ovoce a zeleniny

Už naše babičky věděly, že je dobré udělat si zásoby ovoce a zeleniny na zimu. Dozvíte se, jak si nasušit bylinky na čaj a z čeho si můžete vyrobit vlastní křížaly.

Tajemství výroby čokolády

15:12

Tajemství výroby čokolády

Jedna z tradičních českých firem a největší výrobce cukrovinek u nás. Firma, jejíž kořeny sahají až do první republiky a v současnosti je jednou ze značek švýcarského čokoládového giganta Nestlé. To vše je Orion. Zářivá hvězda na nebi českého cukrářství. Jaké byly začátky této firmy? Jak si poradila v náročném 20. století, kdy musela čelit nástrahám 2. světové války, komunistického znárodnění a divoké privatizace? V našem kratičkém dokumentu vás seznámíme s historií této úspěšné české značky.

Probíhá načítání