Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Dětství známých osobností

Dětství známých osobností: Životy ve 20. století

Vybrali jsme pro vaše žáky životopisy osobností, které se ve svých dospělých životech staly legendami. Pověste dětem, co inspirovalo dílo Jaroslava Foglara, kvůli čemu se v dětství hašteřili Karel a Josef Čapkovi, jak se z chudého ševcovského synka Tomáše Bati stal výrobce obuvi světového významu a proč Přemysl Pitter zasvětil svůj život péči o válkou zubožené děti.

Stáhnout materiály

detstvi-znamych-osobnosti

Být dětmi na začátku minulého století znamenalo mít před sebou dvě světové války, komunistický převrat a spousty dalších veletočů, které se nemohly neodrazit v jejich životech. Příběhy, které vám budeme vyprávět, mají různé konce, více či méně šťastné. Jedno ale mají společné. Ukážou vám, že neztratit charakter, fantazii a lidskost má smysl v každé době. A proto je potřeba si osobnosti, které to dokázaly, připomínat. Přejeme i vám, ať se vám podaří prožít život, za který se nikdy nebudete muset stydět.

Zobrazit další materiály
Karel a Josef Čapkovi

04:52

Karel a Josef Čapkovi

Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?

Zprávičky: Zdeněk Burian

01:23

Zprávičky: Zdeněk Burian

Pojďme společně nahlédnout do života velkého ilustrátora Zdeňka Buriana. Burianovy obrázky můžete znát z učebnic přírodopisu a dějepisu či knih Eduarda Štorcha. Ilustroval také román Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky. Ve Štramberku najdete Burianovo muzeum.

Přemysl Pitter

04:51

Přemysl Pitter

Přemysl se od malička staral o všechny živé tvory ve svém okolí. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal zachráncem opuštěných dětí.

Skautská pošta: Jaroslav Foglar

11:03

Skautská pošta: Jaroslav Foglar

Prostřednictvím vyprávění 116letého pradědečka se společně i s jeho pravnoučaty vypravíte po stopách Jaroslava Foglara. Slovy Jaroslava Foglara: "Rozhodl jsem se - i když můj chlapecký čas již dávno prchl - zůstat v něm navždy." Statisíce čtenářů jsou mu za to vděční. Díky jeho dobrodružným příběhům o chlapcích na prahu dospívání se společně s ním můžete přenést na skautské tábory, do kluboven nebo do ulic Prahy. Víte, že je také autorem "bobříků"? Jaký Jaroslav Foglar byl? To vám pradědeček poodhalí ve svém vypravování.

Skautská pošta: Tomáš Baťa

11:37

Skautská pošta: Tomáš Baťa

Prostřednictvím vyprávění 116letého pradědečka se společně i s jeho pravnoučaty vypravíte po stopách Tomáše Bati. Tomáš Baťa byl nazýván "králem obuvi". Vymyslel spoustu novinek ve světě výroby bot. Byl to úspěšný český podnikatel, který se zasloužil o rozkvět města Zlín. Jeho pobočky a prodejny bot byly po celém světě. Jaký Tomáš Baťa byl? To vám pradědeček poodhalí ve svém vypravování.

Probíhá načítání