co-se-cetlo-kdysi

Světový den knihy: Co se četlo kdysi

Tak jako všechno kolem nás se proměňuje i to, co čteme. Je to přirozené, protože spisovatelé píší stále nové a nové knihy, řada starších knih se vydává znovu v kritických či upravených edicích, překládá se spousta knih z jiných jazyků…

Co se četlo kdysi

Některé knihy se čtou opakovaně po desítky i stovky let. Jiné vyjdou a za pár týdnů nebo měsíců o nich nikdo neví. Vliv na to, co se čte, má samozřejmě i doba, ve které žijeme. Děti nechápavě kroutí hlavou nad některými knihami, co četli jejich rodiče, ale vedle toho se najdou i knihy, které si přečtou se stejným zápalem jako rodiče nebo dokonce prarodiče. Pojďme se podívat, co se u nás četlo v různých obdobích minulého století.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Co se četlo ve 40. a 50. letech 20. století

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně ZŠ a studentům středních škol. Procvičí vaše znalosti o literatuře, která se četla v 40. a 50. letech 20. století.

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Co se četlo v 60. letech a v období normalizace

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně ZŠ a studentům středních škol. Procvičí vaše znalosti o literatuře, která se četla v 60. letech 20. století a v období normalizace.

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Co se četlo za protektorátu

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně ZŠ a studentům středních škol. Procvičí vaše znalosti o literatuře, která se četla v období protektorátu.

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Co se četlo v prvorepublikovém Československu

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně ZŠ a studentům středních škol. Procvičí vaše znalosti o literatuře, která se četla v Československu v období první republiky.

Vybrané kapitoly

Světový den knihy

Čtení kultivuje nejen ducha, ale i naši schopnost empatie. Když se totiž vcítíme do postavy z knihy, což obvykle není těžké vzhledem k tomu, že nám poskytuje náhled do svých vnitřních světů, je pro…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Světový den knihy

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání