Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Světový den poezie: Česká meziválečná poezie

Literatura ve 20. a 30. letech 20. století byla velmi živým „organismem“. V této době působila celá řada autorů, kteří jsou dnes považováni za nedílnou součást literárního kánonu. Karel Čapek, Jaroslav Hašek, Vladislav Vančura, Karel Poláček, Ivan Olbracht, Jaroslav Durych, Eduard Bass… A to jsme zatím zůstali mimo poezii…

Česká meziválečná poezie

…pro poezii platí totéž. V době mezi válkami tvořili autoři, kteří ovlivnili nejen svou dobu, ale jejich dílo ovlivňuje literaturu, resp. poezii, dodnes. Vítězslav Nezval, Jiří Wolker, František Hrubín, Jaroslav Seifert, Josef Hora, František Halas, Vladimír Holan, Konstantin Biebl, Vilém Závada, Petr Bezruč, básníci katolické orientace, další a další… Pojďte se seznámit s tvorbou některých z nich…  


Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Směry dvacátých let

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty střední školy, který ověří vaše znalosti české meziválečné poezie. Zaměříme se na umělecké směry v literatuře 20. let 20. století. Pokud nevíte, co je to proletářská poezie nebo poetismus, podívejte se na video a vraťte se k pracovnímu listu později.

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ: Vítězslav Nezval

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ, který ověří vaše znalosti české meziválečné poezie. Zaměříme se na rozbor básně významného autora - Vítězslava Nezvala.

Pracovní list pro SŠ: Vítězslav Nezval I

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří vaše znalosti české meziválečné poezie. Zaměříme se na významného autora Vítězslava Nezvala a rozbor jeho básně.

Pracovní list pro SŠ: Vítězslav Nezval II

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty střední školy, který ověří vaše znalosti české meziválečné poezie. Zaměříme se na rozbor básně Vítězslava Nezvala.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání