08:51
Českému básníkovi Jaroslavu Seifertovi byla v roce 1984 udělena Nobelova cena za literaturu. Režim nemohl přejít mlčením ocenění básníka, který pro své postoje po roce 1969 dlouho nemohl publikovat. Cenu je třeba chápat v dobovém kontextu nejen jako ocenění celoživotního díla jedné osobnosti, ale také jako projev podpory české a slovenské nezávislé literatury.
"Zde leží Jiří Wolker, básník, jenž miloval svět, a pro spravedlnost jeho chtěl se bít. Dřív však než mohl srdce své k boji vytasit, zemřel, mlád dvacet čtyři let!" Jiří Wolker si v předtuše brzké smrti napsal tento epitaf. Jakým člověkem byl básník, který byl považován za nejvýznamnějšího představitele české proletářské poezie? Z jakého prostředí pocházel a kolik uměl jazyků?
Vítězslav Nezval byl mimořádnou osobností českých dějin a kultury 20. století a také mimořádným autorem s mimořádnou životní sinusoidou. Ukázka představuje část jeho díla, jeho názory a zapojení do života doby. Prožil toho mnoho a sám prošel neobvyklou stezkou od surrealismu až po stalinismus. Talentovaný básník se zkrátka s režimem potýkal, jak uměl. Současně je zmíněna i politická činnost diplomata a politika Jana Masaryka, Nezvalova současníka.
V ukázce hovoří profesor Pavel Janoušek o nových uměleckých směrech, které se v Čechách objevily mezi dvěma světovými válkami: proletářském umění, poetismu a surrealismu. První z nich reaguje na hrůzy první světové války, následující jsou plní klaunů a komediantů.
Literární vědci diskutují o tom, co to byla česká meziválečná avantgarda, kdo do jejího okruhu patřil, jak se avantgardní umělci společensky angažovali a čím se tito básníci zapsali do literární historie.
Tajemný básník versus tajemná postava Vladimíra Vaška. Dokumentární pořad přináší unikátní archivní záběry i zajímavé a nové hypotézy vztahující se k autorství Slezských písní.
J. A. Komenský nebyl jen věhlasným pedagogem, teologem, filozofem či spisovatelem. Známým se stal i jako exulant. Coby duchovní Jednoty bratrské patřil ke straně poražených v českém stavovském povstání. Několik let se skrýval na různých místech Čech a Moravy a roku 1628 musel odejít do exilu. Přesto po celý život v exilu doufal, že se nekatolíci jednou budou moci vrátit.
Odvážný novinář, zábavný společník a oblíbený kumpán z kabaretu Montmartre Egon Erwin Kisch patří dodnes k neodmyslitelným postavám staré Prahy. Užíval si přízně mnoha obdivovatelek, ale jednu rodačku z Prahy skutečně a hluboce miloval.
Zhlédněte rozhovor se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou, ve kterém představuje nejen svou divadelní hru Vitka, ale i svou tvorbu románovou. Seznámíme se nejen s tvorbou autorky, ale i se způsobem, jakým vznikají její díla, a dozvíme se o událostech a tématech, které ji inspirují, i o kontroverzích, které její tvorba vyvolává.
Pojďme se společně podívat na život významného českého textaře Jana Vodňanského, který se narodil na počátku první světové války v Praze. Smysl pro humor v sobě objevil již v první třídě. Celý život se věnoval tvorbě pro děti, psal básničky a také texty k filmovým písním. Spolupráce s hudebníkem Petrem Skoumalem byla pro něho velmi důležitá. Trvala několik desetiletí. A stala se inspirací pro večerníček Bob a Bobek.
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.