Poezie žije: Hovoří k srdci a povznáší ducha, básník je jejím prostředkem

„Báseň prostě přijde a já ji napíšu,“ popisuje svůj tvůrčí proces Ivan Martin Jirous a v tomhle prostém vyjádření je sama esence poezie. Poetický znamená povznášející. Múza políbí básníka na čelo, povznese jeho ducha a on pak prostřednictvím slov vyjadřuje myšlenku, pocit, atmosféru… Poezie je mocná tím, že dokáže promlouvat i k lidem, kteří nemají žádné formální literární vzdělání, protože nehovoří k mysli, ale přímo k srdci.

Proto je, a to nejen u nás, velmi oblíbeným žánrem poezie pro děti. I o té bude řeč v jednom z našich námětů, které jsme připravili u příležitosti Světového dne poezie. Podíváme se blíž i na tak zvanou „zlatou éru“ českého básnictví a literatury vůbec, do meziválečného období, a přestavíme si to nejvýznamnější z tehdejší československé tvorby. Nebudou ale chybět ani současní básníci, kteří nám svou tvorbu představí sami.

Světový den poezie

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

16 videí
Zobrazit vše

Nejstahovanější pracovní listy

8 listů

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Poezie pro děti I

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ, který ověří znalosti poezie a schopnosti práce s textem. Pokud si nebudete něčím jisti, pusťte si video, kde je vše vysvětleno.
1. stupeň ZŠ
ČJ a literatura

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Směry dvacátých let

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty střední školy, který ověří vaše znalosti české meziválečné poezie. Zaměříme se na umělecké směry v literatuře 20. let 20. století. Pokud nevíte, co je to proletářská poezie nebo poetismus, podívejte se na video a vraťte se k pracovnímu listu později.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
ČJ a literatura
Zobrazit vše

ČT edu nejsou pouze videa

1 216

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání