Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Autoři představují své básně

Světový den poezie: Autoři představují své básně

K poezii odjakživa patřila také její více či méně veřejné prezentace. Dnes mívá taková prezentace zpravidla podobu autorského čtení, ve středověku to byli různí trubadúři a minnesängři, kteří vyjadřovali obdiv ženě či rytířským ctnostem prostřednictvím poezie.

Stáhnout materiály

autori-predstavuji-sve-basne

Od vzniku poezie uběhla dlouhá staletí. Poezie antická je jiná než ta středověká, ta zase jiná než poezie moderní doby. Každý básník má svůj zvláštní rukopis, který činí jeho dílo autentickým a originálním. Každý má své čtenáře, kterým se jeho verše líbí, ale moderní doba s sebou přinesla i skutečnost, že poezie rozhodně není středem kulturního dění. Poslechněte si, co o svých verších říkají někteří čeští básníci. Navíc vám nějakou svou báseň také přečtou…   


Setkání s Petrem Králem

03:30

Setkání s Petrem Králem

„A pokud jde o kameny, jejich názvy ve francouzštině znějí pořád trochu jako jména květin. Nebo motýlů.“ Básník, esejista a překladatel Petr Král uvádí vlastní verše a hovoří o svém francouzském exilu a milované francouzštině.

Setkání s Ewaldem Murrerem

01:56

Setkání s Ewaldem Murrerem

Za uměleckým jménem Ewald Murrer se skrývá Michal Wernisch, český básník, prozaik a žurnalista. Jeho první knihou, která se dostala mezi čtenáře, byla samizdatová sbírka básní Holub na střeše. V ukázce čte básník svou báseň O krásných květinách. Hovoří o svých vnitřních světech a imaginárních květinách, které jsou pro něho krásnější a voňavější než ty skutečné.

Setkání se Sylvou Fischerovou

05:16

Setkání se Sylvou Fischerovou

Texty Sylvy Fischerové charakterizuje robustní, často složitě budovaná obraznost. S poezií této básnířky se můžeme ve videu letmo seznámit. Autorka předčítá jednu ze svých básní ze sbírky Anděl na okně. Vyznává se také ze svého vztahu k dílu Ivana Diviše a cituje jeho texty.

Setkání s Ivanem Martinem Jirousem

01:34

Setkání s Ivanem Martinem Jirousem

Undergroundový básník Ivan Martin Jirous čte ve své oblíbené nádražní restauraci na pražském Smíchově dvě ze svých básní, Noc svatojánská a Odchod z Oázy.

Setkání s Bohumilou Grögerovou

04:29

Setkání s Bohumilou Grögerovou

Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.

Probíhá načítání