Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Adventní a vánoční symboly

Adventní a vánoční symboly: Svíčky, zvonečky a jmelí

Advent je čas čekání na Ježíška a pomalou přípravou na jeho příchod. Čas zklidnění a rozjímání před nadcházejícím slunovratem ale ctili lidé už dávno před Kristovým narozením. A jak to vlastně s narozením vykupitele bylo? Co přivedlo k jesličkám pastýře a Tři krále? Víte, jak se dříve slavil svátek svatého Štěpána a jak s ním souvisí římské Saturnálie?

Stáhnout materiály

adventni-a-vanocni-symboly

Dozvíte se, z čeho vznikl adventní věnec, kde se vzalo betlémské světlo, kdo a jak ho dnes přepravuje po Evropě a kdo to byl vlastně Ježíšek. Proč se narodil v chlévě a co znamená slovo mesiáš. Proč císař Josef II. zakazoval v kostelech betlémy, co symbolizuje jmelí a proč na Vánoce zvoníme zvonečky? To všechno vám vysvětlí naše videa a jako bonus představí pár tipů na to, jak si čekání na Ježíška ukrátit. Například pečením tradičního vizovického pečiva nebo výrobou svíčky z pomeranče. S adventním kalendářem se v tom odpočítávání neztratíte.

Pracovní list: Vánoční zvyky

Stáhnout
České vánoční zvyky

01:30

České vánoční zvyky

Jaký význam mají české vánoční zvyky? Proč Ježíšek zvoní zvonečkem a odkud tato tradice pochází? Dozvíte se také, proč si zdobíme domov jmelím a odkdy připravujeme ke štědrovečerní večeři kapra s bramborovým salátem.

Vánoční zvyky

01:44

Vánoční zvyky

Jaké vánoční zvyky u nás máme a proč? Video seznámí děti s významem jmelí, adventního věnce, pečením perníčků i adventním kalendářem.

Adventní věnec

02:49

Adventní věnec

Adventní věnec patří k novějším vánočním tradicím. Je plný symbolů a zapalování jeho svíček má zajímavou historii.

Betlémské světlo

01:25

Betlémské světlo

Vyprávění o tradici betlémského světla, která má svůj původ už v křižáckých výpravách. Informace i tom, jak byla tradice obnovena a jak vypadá v současnosti.

Tradice vánočního stromku

01:18

Tradice vánočního stromku

Krátké video vysvětlí, kde a jak se u nás vzal vánoční stromeček tak, jak ho známe.

Šikulové: Adventní pomerančová svíčka

03:33

Šikulové: Adventní pomerančová svíčka

Chybí vám doma adventní výzdoba? Zkuste s námi vytvořit jednoduchou svíčku z pomeranče. Budete potřebovat pomeranč, lis na citróny, knot, zbytky svíček, prkýnko, vonný olej, sklenici od zavařeniny, kastrůlek s vodou, vařič a pomoc dospělého. Nebude to dlouho trvat a provoní vám celý pokoj raz, dva.

Šikulové: Andělíček Farfallo

02:31

Šikulové: Andělíček Farfallo

U maminky ve spíži se možná skrývají ingredience na krásnou vánoční ozdobu. Vyrobte si s námi andělíčka Farfallo z několika druhů těstovin. Budete potřebovat dva druhy těstovin, zlatou barvu ve spreji, kuličky nového koření, tavnou pistoli a starý papír. Stačí pár jednoduchých kroků a andílci jsou tu!

Vizovické pečivo

04:07

Vizovické pečivo

Valašskou ves Vizovice proslavilo tradiční pečivo, které o Vánocích zdobí nejednu domácnost po celém světě. Jaká je jeho historie? Jak se vyrábělo dříve a jak dnes? A co symbolizovaly jednotlivé figurky?

Šikulové: Vizovické pečivo

07:06

Šikulové: Vizovické pečivo

Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit vizovické pečivo jako vánoční ozdoby. Budeme potřebovat především hladkou mouku, vodu a ocet na těsto. Na samotnou práci pak hlavně nůž, nůžky, pepřová semínka, mašlovačku, vajíčko a několik dalších pomůcek. Tvoření nám zabere víc času, ale výsledek stojí za to!

Probíhá načítání