Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Adventní a vánoční symboly: Svíčky, zvonečky a jmelí

Advent je čas čekání na Ježíška a pomalou přípravou na jeho příchod. Čas zklidnění a rozjímání před nadcházejícím slunovratem ale ctili lidé už dávno před Kristovým narozením. A jak to vlastně s narozením vykupitele bylo? Co přivedlo k jesličkám pastýře a Tři krále? Víte, jak se dříve slavil svátek svatého Štěpána a jak s ním souvisí římské Saturnálie?

Adventní a vánoční symboly

Dozvíte se, z čeho vznikl adventní věnec, kde se vzalo betlémské světlo, kdo a jak ho dnes přepravuje po Evropě a kdo to byl vlastně Ježíšek. Proč se narodil v chlévě a co znamená slovo mesiáš. Proč císař Josef II. zakazoval v kostelech betlémy, co symbolizuje jmelí a proč na Vánoce zvoníme zvonečky? To všechno vám vysvětlí naše videa a jako bonus představí pár tipů na to, jak si čekání na Ježíška ukrátit. Například pečením tradičního vizovického pečiva nebo výrobou svíčky z pomeranče. S adventním kalendářem se v tom odpočítávání neztratíte.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Vánoční zvyky

Víte, že zdobení stromečku patří mezi nejběžnější vánoční zvyky? Pojďte si s námi vyrobit ozdoby a ozdobit s nimi stromeček.
Probíhá načítání