Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Adventní a vánoční symboly: Svíčky, zvonečky a jmelí

Advent je čas čekání na Ježíška a pomalou přípravou na jeho příchod. Čas zklidnění a rozjímání před nadcházejícím slunovratem ale ctili lidé už dávno před Kristovým narozením. A jak to vlastně s narozením vykupitele bylo? Co přivedlo k jesličkám pastýře a Tři krále? Víte, jak se dříve slavil svátek svatého Štěpána a jak s ním souvisí římské Saturnálie?

Adventní a vánoční symboly

Dozvíte se, z čeho vznikl adventní věnec, kde se vzalo betlémské světlo, kdo a jak ho dnes přepravuje po Evropě a kdo to byl vlastně Ježíšek. Proč se narodil v chlévě a co znamená slovo mesiáš. Proč císař Josef II. zakazoval v kostelech betlémy, co symbolizuje jmelí a proč na Vánoce zvoníme zvonečky? To všechno vám vysvětlí naše videa a jako bonus představí pár tipů na to, jak si čekání na Ježíška ukrátit. Například pečením tradičního vizovického pečiva nebo výrobou svíčky z pomeranče. S adventním kalendářem se v tom odpočítávání neztratíte.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Vánoční zvyky

Víte, že zdobení stromečku patří mezi nejběžnější vánoční zvyky? Pojďte si s námi vyrobit ozdoby a ozdobit s nimi stromeček.

Pracovní list: Vánoční tradice (zvonky, jmelí, kapr)

Pracovní list je určen všem, kteří se chtějí dozvědět o některých vánočních zvycích a jejich původu. Žák aplikuje informace, které nalézá ve videoukázce, pracuje s textem, čte s porozuměním, vyhledává na internetu a ve slovníku.

Adventní pomerančová svíčka

Cílem pracovního listu je poskytnout návod na výrobu pomerančové svíčky.

Pracovní list: Tradice vánočního stromečku

Cílem pracovního listu je umět zpracovat informace na základě poslechu a zhlédnutí videoukázek. Pracovní list je určen všem prvostupňovým dětem, které se chtějí dozvědět o tradici vánočního stromku.

Hra: Vánoční AZ Kvíz

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání