23:30
Věděli jste, že když si zazpíváte písničku Kočka leze dírou, máte téměř základ pro jednu z nejvýznamnějších skladeb české hudby Vltavu od Bedřicha Smetany? A že si seznam jeho osmi oper můžete zarapovat? A co takhle spojit rockovou písničku o požáru Národního divadla s polykači ohňů? Hostem talk show Dějepic! je osobně mistr Bedřich Smetana, který bude rovněž součástí politického duelu v přímém přenosu, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z historického pozadí doby autorova života!
Ukázka popisuje zábavnou formou osudy Jana Amose Komenského a jeho dobu obecně, zejména emigraci nekatolíků v době třicetileté války, řádění Švédů v Čechách a uzavření vestfálského míru. Také obsahuje pasáž o mučících nástrojích.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Pořad zachycuje život Karla IV. a středověkou každodennost za doby jeho vlády – například mor, hygienu či potraviny, které lidé tehdy běžně jedli, a další.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje historii českého královského titulu až po Václava III. Je zde také popsán význam korunovačních klenotů a vznik erbů.
Výpravný a filozoficky zaměřený film o posledních letech výjimečné osobnosti, filozofu, učiteli a teologovi, mistru Janu Husovi, o nevšedním osudu, který se uzavřel krutou smrtí upálením na hranici.
Důležitou roli nejen v počátcích křesťanství hrály ostatky svatých. Byly něčím, co bylo součástí rituálu, věřící je uctívali. Podívejte se na debatu historiků o ostatcích a relikviích nejen českého původu.
Jak malá pražská událost uvrhla Evropu do třicetileté války. Hraný dokument o druhé pražské defenestraci a událostech následujících. Pražskou defenestrací začal nejničivější a nejkrvavější náboženský konflikt, jaký starý kontinent do té doby zažil. Zapsal se do dějin jako „třicetiletá válka“. Dal vzniknout novému uspořádání evropského prostoru a nové mentalitě jeho obyvatel.
Pojďme se společně podívat, kdy vznikl český stát a kdo mu na počátku vládl. Kdo byl nejmocnějším českým králem? Důležitým mezníkem naší republiky byl rok 1918, kdy se rozpadla monarchie, a také rok 1993, kdy vznikly dva samostatné státy, Česko a Slovensko.
Sluneční hodiny nám ukazují čas. Je možné, že dřív byla hodina v létě delší a v zimě kratší? Problém se vyřešil až ve čtrnáctém století. Umí být sluneční hodiny přesné? Podívejme se, jak opravdu fungují!
Jiří z Poděbrad byl český král vládnoucí v 15. století. Ač byl jinak úspěšný panovník, jeho husitská víra nebudila mezi evropskými katolickými panovníky důvěru. Papež proti němu dokonce vyhlásil křížovou výpravu. Po smrti Jiřího už na český trůn usedali jen králové z cizích šlechtických rodů.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život v 50. letech v ČSR, a to jak budování socialismu, tak emigrace či poslech zahraničního rozhlasu.
13 220
742
4 510
1 241
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.