02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Na přelomu tisíciletí panuje v českém knížectví zmatek. Země se totiž potýká s první vážnou krizí, kterou způsobily velké územní ztráty, ale také boj mezi syny Boleslava II. o český trůn.
Od roku 1996 slavíme Světový den televize. Ale kdy poprvé proběhl přenos obrázků po telegrafických drátech? Dokážete si dnes představit život bez televize? Kolik hodin denně u ní trávíte?
Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti. Týká se předpovědi pro určité dny či období, zvláště ve vztahu k zemědělství a počasí. Slovo pranostika vychází z řeckého prognósis neboli předpověď a v Česku bylo zmíněno již v roce 1587. Ve videu se dozvíte, jak s lidovými pranostikami ve 21. století pracují moderní meteorologové. Které berou vážně a které jsou pro ně spíše úsměvné?
Pojďme se společně podívat na život jednoho z nejznámějších českých filmových režisérů. Když bylo Miloši Formanovi jedenáct let, zemřeli mu oba rodiče v nacistickém koncentračním táboře. Po válce vystudoval psaní filmových scénářů. Jeho film Hoří, má panenko málem dostal americkou filmovou cenu Oscar.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
Pořad zachycuje způsob volby římského krále, pozadí diplomatického vyjednávání a složitý vztah mezi Janem Lucemburským a jeho synem Karlem IV.
S počátky českého státu je spojeno zavedení křesťanství jako jednotné víry rodícího se státu. Důležitou roli v tom sehrálo založení pražského biskupství. Druhý pražský biskup Vojtěch je jedním z patronů českých zemí a důležitou postavou šíření křesťanství v Evropě vůbec.
Informace o našich nejstarších dějinách získáváme většinou z archeologických nálezů nebo dobových textů. Jaké informace nám poskytují o svaté Ludmile, babičce sv. Václava?
Bitva na Moravském poli v roce 1278 výrazně zasáhla do vývoje českého státu a rozhodla o budoucím směřování celé střední Evropy. Český král Přemysl Otakar II. bitvu s Rudolfem Habsburským nejen prohrál, ale ztratil v ní i život. Zůstal po něm nezletilý syn a české království čekaly těžké roky. Kolem bitvy se objevilo mnoho legend, jedna z nich o zradě české šlechty. Zradila ale opravdu? Podívejte se na souvislosti bitvy a její popis a průběh.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.