02:40
Položili jste si někdy otázku, proč je v zimě kratší den a delší noc? Má změna času na tento jev nějaký vliv? Víte, proč v minulosti vznikl zimní a letní čas? Pociťujete změny času na svém těle? Podívejte se na Wifinu a zjistěte, jak to doopravdy s tím časem je.
V této části Wifiny se dozvíme, od kterého roku dochází ke střídání středoevropského (zimního) a letního času. Zjistíme také, proč se pro tyto změny lidé rozhodli.
Lidské tělo je složitý systém, který reaguje na změnu času různým způsobem. Jaké reakce může vyvolat? To se dozvíte ze Zpráviček.
Střídání letního a zimního času nás čeká v každém roce dvakrát. V tomto videu se dozvíme, jaké jsou argumenty pro a jaké proti jeho zrušení.
Toto video je vhodné využít v době, kdy dochází ke změně času.
I když je to dnes jen zřícenina, Přimda byla nejstarším hradem vzniklým na území dnešní České republiky. Zmínku o tomto příkladu rané románské hradní architektury najdeme i v Kosmově kronice. Byla důležitým strážním hradem na významné cestě z Prahy do Norimberka.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen rozvoj umění v době baroka v českých zemích, včetně jeho významných osobností.
Každý večer nám „Dobrý večer!" a „Dobrou noc!" může popřát Večerníček. Jak dlouho tomu je? Kdo je jeho autorem a kdo mu propůjčil hlas? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu.
Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti. Týká se předpovědi pro určité dny či období, zvláště ve vztahu k zemědělství a počasí. Slovo pranostika vychází z řeckého prognósis neboli předpověď a v Česku bylo zmíněno již v roce 1587. Ve videu se dozvíte, jak s lidovými pranostikami ve 21. století pracují moderní meteorologové. Které berou vážně a které jsou pro ně spíše úsměvné?
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.