06:33
Příběh o vzniku Babylonské věže. Dle Bible vybudovali lidé město a vysokou věž, která údajně sahala až k nebi. Lidé se tak chtěli zbavit závislosti na Bohu, tím se mu však rouhali. Ukázka popisuje, jak došlo ke zmatení jazyků.
Základní informace o původu, obsahu a významu Bible. Vyprávění o jejích verzích, překladech i podobách a vysvětlení její důležitosti pro křesťany.
Vyprávění o tom, jak podle Bible Bůh během sedmi dnů stvořil svět, a to včetně sporných momentů, které se vysvětlují složitě, jako je například délka dne.
Pořad vysvětluje pojem podobenství. Jde o příměr, nejčastěji formou nějakého příběhu, kdy se pomocí něj objasňuje myšlenka, životní moudrost. Podobenství využíval často i Ježíš Kristus.
K dějinám Inků by mohl přispět výzkum "pásu děr" v Peru v údolí Pisco. Nachází se blízko pevniny Nazca, která se proslavila geoglyfy nacházejícími se na rozloze 500 km čtverečních. Tisíce děr o průměru jednoho metru evidentně vyhloubené člověkem... K čemu v minulosti sloužily? A jak o nich uvažují moderní vědci? Podívejte se.
Odborníci si už dlouhou dobu lámou hlavu nad tím, jak staří Egypťané dopravovali na své místo tak obrovské kameny pro stavbu pyramid. Objev nejstarších papyrových svitků na světě z nedávné doby by to mohl vysvětlit u případu Velké pyramidy v Gíze. Tzv. Mererův deník poskytuje pohled na logistiku této stavby. A co z něj tedy plyne? Podívejte se.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Akropole je hlavní dominantou Athén, kterou každoročně navštíví asi tři miliony turistů. Monumentální stavba postavená na výrazném skalním pahorku tvořila politické, kulturní i náboženské centrum starověkého Řecka. Její nejvýraznější stavba, chrám Parthenón, vznikla v 5. století před naším letopočtem, krátce po skončení řecko-perských válek.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku časovat slovesa v přítomném čase. Budeme odpovídat na otázku „Co děláš?“ A vyrobíme si kouzelnou kytičku.
Čeština dala světu mnohá slova. O jaká slova jde, to zmíní v pasáži český jazykovědec Karel Oliva, zabývající se hlavně matematickou lingvistikou. Také popisuje rozdíl v psaní ů/ú a zdůrazňuje důležitost psaní diakritických znamének. Dále se vyjadřuje ke slovnímu spojení „To dáš“ a k vývoji českého jazyka.
Podívejme se na pravopisnou poradnu Ústavu pro jazyk český v pořadu O češtině, tentokrát na téma příbuzenské vztahy.
Pasáž vysvětluje pravidla psaní velkých písmen v některých šlechtických titulech a dále původ a význam slova „vašnosta“.
Konfuciovo učení je nám známo díky jeho následovníkům a žákům. Stojí na třech pilířích: lidskost, učení se a rituály. Na Konfuciových myšlenkách stála organizace celé čínské společnosti, v jejímž čele stál císař. To nejdůležitější na Konfuciově pojetí vlády je rituální soulad, harmonizace mezilidských vztahů. Mnoho čínských panovníků se jím nechalo inspirovat při svém vládnutí, obřadech i organizaci. Konfucianismus je učením o společnosti, o postavení člověka ve společnosti a vztahu člověka k moci.
Bůh mluví ke všem lidem, mluví tedy všemi jazyky a usiluje o porozumění. V pasáži se děti dozvědí, kterým jazykem mluví nejvíce lidí, a získají informace o českém jazyku. Zjistí také okolnosti vzniku církve.
V judaismu je dítě vychováváno v židovských tradicích a zvycích. U chlapců výchova vrcholí ve 13 letech obřadem dospělosti – bar micva. Zodpovědnost za chlapce přechází z jeho otce na něj samotného. Chlapci svůj obřad doplňují recitací Tóry a obvazováním modlitebními řemínky. Dívky se stávají nábožensky dospělými ve 12 letech. Pro ně se v některých židovských obcích prosazuje obdobný obřad - bat micva. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazuje, jak nás přesahují.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.