01:34
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
O naší jediné známé přirozené družici, Měsíci, máme jako lidstvo už množství informací. Přesto zdaleka nevíme všechno. Existují nějaké nevyřešené měsíční záhady? A co všechno můžeme na Měsíci vidět?
V roce 2011 byla uskutečněna poslední mise raketoplánu Atlantis. Éra raketoplánů tak po třiceti letech skončila. Podívejte se na reportáž z poslední mise tohoto raketoplánu. Jak takový let probíhá? Jaké jsou největší výzvy takové mise, na jakých úkolech raketoplány pracovaly a nakolik peněz nakonec USA vyšly?
Venuše je často nazývána "sesterskou planetou" Země. Má totiž řadu společných vlastností a je Zemi nejblíž. Vznikla i ze stejné mlhoviny jako Země a vyvíjela se podobně. Ale najdeme zde i řadu odlišností, například průměrnou teplotu, nejvyšší horu či délku jednoho dne. Co ještě o ní víme?
Ve Slunci se neustále spojují jádra vodíku za vzniku hélia. Jedná se o základní zdroj energie na Zemi a jeden z obnovitelných zdrojů energie. Jak tuto energii využít ve sluneční elektrárně za pomoci fotovoltaických článků? A jak vyrobit sluneční koncentrát?
Galaxie Andromeda, známá také jako M31, je spirální galaxií nejbližší naší mateřské Mléčné dráze. Leží ve vzdálenosti zhruba 2 500 000 světelných let. Kde můžeme tuto galaktickou krásku na noční obloze najít? Můžeme se na ni podívat i malým dalekohledem?
13 343
747
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.