01:09
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Stručné vysvětlení termojaderných reakcí, které probíhají v nitru Slunce. Vodík se za obrovské teploty a tlaku přeměňuje na helium a při tom se uvolní obrovské množství energie, která se dostává na povrch.
Odkud se bere hmotnost částic? Co tvoří „chybějící“ hmotu ve vesmíru? Má náš prostor více rozměrů než tři? Z čeho jsme, kdo jsme a kam směřujeme? Hledat a snad i najít odpovědi na tyto klíčové otázky fyziky a lidské existence vůbec pomáhá fyzikům celého světa největší urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider), který se nachází v CERN u Ženevy. Podíváme se do ženevského podzemí, abychom vám v unikátních závěrech přiblížili závěrečné fáze montáže samotného superurychlovače LHC.
Rozbití jádra se stalo jedním z nejzásadnějších objevů v dějinách. K rozbití jádra je třeba neutron, který vnikne dovnitř. Jádro se rozdělí na dvě části a uvolní se tři neutrony. Dva z nich se musí zachytit pomocí regulačních tyčí z bóru. Zbylý neutron rozbije další jádro, a tak dojde k řízené štěpné řetězové reakci. Jak se v jaderných elektrárnách vyrobí elektrická energie a jak se školí operátoři? Jak vypadá temelínský velín?
Tokamak neboli fúzní reaktor by se mohl stát energetickou budoucností lidstva. Není z něj radioaktivní odpad, mohl by být prakticky nevyčerpatelným a bezpečným zdrojem energie. Podívejte se na to, jak tokamak funguje. Na Zemi jsme ale zatím fúzní elektrárny postavit nedokázali.
Na virtuálním modelu si ukážeme, jak funguje hmotnostní spektrometr a z čeho se skládá. Na terčíku je nanesen vzorek rozpuštěný v kapce matrice, která po vystřelení laseru absorbuje energii primárního laserového svazku. Ionty ze vzorku letí analyzátorem a dopadnou na detektor. Lehčí ionty proletí analyzátorem rychleji, zatímco těžší ionty v něm stráví delší dobu. Tímto zajímavým tématem nás provede Vladimír Kořen v pořadu Planeta Věda.
Hubbleův dalekohled není prvním dalekohledem ve vesmíru a určitě nebude ani poslední. Jeho výjimečnost však spočívá v tom, že je jediný, který mohou opravovat lidé. Ukážeme historii tohoto dalekohledu a připomeneme, jak změnil náš pohled na vesmír.
Zatmění Slunce vzniká, když Měsíc zakrývá Slunce, a tím vrhá stín na Zemi. Jestliže je Měsíc blíže k Zemi, zakryje celý sluneční disk a pozorujeme úplné zatmění Slunce. Zatmění Slunce ukáže na několik minut sluneční korónu, součást sluneční atmosféry, která je stále plná velkých a nevysvětlitelných otazníků.
S pomocí teleskopu HARPS, nejúspěšnějšího lovce planet, byli vědci schopni odhalit planety obíhající kolem hvězdy v souhvězdí Vodního hada. Co je na tomto objeveném solárním systému jedinečné? Mimořádná podobnost s naší Sluneční soustavou. Podívejte se sami.
První ženou ve vesmíru se v roce 1963 stala Valentina Těreškovová. Jak probíhal výběr první ženy ve vesmíru, co jej ovlivnilo a jaké obtíže její misi provázely?
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.