Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Doba temna: Od Bílé hory až po Staroměstskou popravu

Doba pobělohorská měla své logické důsledky a ty se navždy vepsaly do dějin naší země. Možná vám připadá, že události staré 400 let nemají na dnešek žádný vliv, avšak největší poprava, jakou naše země pamatují, se jen tak vymazat nedá. Připravili jsme pro vás námět, který tyto události staví do širšího kontextu.

Doba temna

V době pobělohorské měli strach úplně všichni a úplně všichni si zvykli na skutečnost, že kdykoliv mohou přijít o svůj majetek a možná budou muset pro záchranu svého života emigrovat. Samotná…

V době pobělohorské měli strach úplně všichni a úplně všichni si zvykli na skutečnost, že kdykoliv mohou přijít o svůj majetek a možná budou muset pro záchranu svého života emigrovat. Samotná bitva v tom paradoxně nehrála až tak významnou roli. Mnohem důležitější byly události, které přišly po ní. A to nejen pro český národ, ale pro celou reformační vlnu. Habsburkové se chtěli za každou cenu zbavit všech, kteří pro ně a jejich pojetí monarchie představovali problém. Jaké důsledky to mělo pro další vývoj českého národního státu? A proč není dodnes možné, aby národní státy byly řešením obdobných krizí? Svět totiž není tak jednoduchý, jak si ho představujeme. I na to se podíváme v tomto námětu.

Náměty

Probíhá načítání