Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Největší česká spisovatelka jako žena dvou mýtů

I 201 let od svého záhadou opředeného narození vyvolává postava Boženy Němcové nejen obdiv, ale stále také spousty otazníků. Vlastenka, feministka, svobodomyslná literátka i čtyřnásobná matka je podle literárního historika Martina C. Putny opředena hned dvěma mýty. Jedním je obraz ženské svátosti vtělený do moudré babičky, druhým je pak „antimýtus“ nekonvenční ženy s divokým milostným životem a touhou patřit ke společenské smetánce.

Největší česká spisovatelka

Osobnost Němcové je totiž nemožné nacpat do jakékoliv škatulky. Byla chybujícím člověkem z masa a kostí. Jisté je ale i…

Osobnost Němcové je totiž nemožné nacpat do jakékoliv škatulky. Byla chybujícím člověkem z masa a kostí. Jisté je ale i to, že nejen ve své literární tvorbě předběhla svou dobu. Její touha po osobní svobodě, rovnoprávnosti a skutečné spřízněné duši i láska k vlasti a jazyku, kulturnímu dědictví a moudrosti ukryté v pohádkách v ní hořely tak silně, že je nedokázala udusit bída ani společenské konvence. Z jejího odkazu dodnes čerpají celé generace umělců a Babička, vesnická próza z východních Čech, vyšla v jednadvaceti různých jazycích. Na matku čtyř dětí, která se dožila pouhých 41 let, toho Němcová opravdu dokázala nemálo. Připravili jsme pro vás nahlédnutí do tvorby i životních osudů největší české spisovatelky.

Náměty

Extra

Probíhá načítání