19:56
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Pokud se tchoř cítí v ohrožení, použije speciální pachovou zbraň. Můžeme ho chovat doma? Za určitých okolností to jde! Co patří do jeho jídelníčku? A jak je s tchořem příbuzná fretka? Popovídáme si o tom s chovatelkou!
Co byste si počali, kdyby se vám začaly ztrácet chlupy z kozla? To se potom ihned pozná, že v chlívku máte poklad, co by někdo ukrad. Inu, s čerty nejsou žerty, a když potřebují svetr, to aby se kozel lekl. Že bude stále za naháče a v jeho chlupech teď čert skáče.
Vodní ptáci je seriál, který nám představuje život jednotlivých druhů ptáků. V této části se seznámíme s životem v kolonii racka chechtavého. Podíváme se na vývoj racka od vajíčka až po dospělého jedince a ukážeme si k čemu je dobrý vaječný zub. V čem jsou rackové podobní lidem?
Má kočka devět životů? Tíhne k pánovi či paničce, nebo jí spíš záleží na místě, na němž žije? Přináší černá kočka přes cestu smůlu? Pije kočka mléko? S Inžou si tyto mýty o kočkách objasníme!
Pojďme se společně podívat na video o tom, jak vlastně dýcháme a proč? Jak to celé funguje? Dýchat je nejlépe nosem, jednak v něm máme chloupky, které vzduch čistí, a jednak nosem cítíme. Věci, které nám smrdí, jsou pro nás nezdravé, nebo dokonce nebezpečné. Náš čich je velice individuální. Každému smrdí a voní něco jiného.
Magnety jsou všude kolem nás, používáme je v elektronice, ale třeba i barvách. Nevěříte? Přesvědčte se ve videu z Wifiny, kde se dozvíte o magnetech mnohem víc.
Zkuste si s námi jednoduchý pokus. Potřebujete pouze skleněnou láhev, kterou ochladíte v chladničce, a kovovou minci. Lahev postavte na stůl, hrdlo překryjte mincí, na lahev dejte svoje ruce a čekejte. Co se stane a proč? To vám vysvětlí šikulové. Pak můžete překvapit své kamarády!
Silný vítr, jako je vichřice, hurikán nebo tajfun, nám někdy dokáže pěkně zkomplikovat život. Ale bez větru se také neobejdeme. Když fouká tak akorát, vítr pohání po vodní hladině plachetnice, roztáčí lopatky větrného mlýnu nebo vrtule větrných elektráren. S Brděm zkusíme vyrobit draka a dozvíte se, co je to windsurfing nebo padákový kluzák.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.