06:21
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka O Červené karkulce i s pokračováním, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o holčičce s červenou čepičkou jménem Karkulka. Vydává se na návštěvu za babičkou do chaloupky v lese. Z babičky se však vyklube převlečený vlk a Karkulku sní. Zachrání ji až myslivec. Za nějakou dobu pak Karkulka potkává vlka znovu. Společně s babičkou na něj ale tentokrát nachystají past.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Medvěd a liška, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o lesní chaloupce, ve které spolu bydlí medvěd a liška. Jejich poklidné soužití je však ohroženo, když jednoho dne najde medvěd v lese med.
Jaroslav Hašek je obecně známý jako autor Švejka. Osudy této svérázné postavy za první světové války jsou populární v mnoha zemích světa. Vedle úspěšného románu ale Hašek napsal také řadu povídek, jejichž děj umisťoval do různých prostředí, zpravidla takových, která sám dobře znal. Povídka Ofsajd spojuje prostředí fotbalu a žurnalistiky.
Doma i v zahraničí oceňovaný český básník moravské národnosti Jan Skácel, prozaik a autor poezie pro děti, který po roce 1969 nesměl publikovat a přešel k samizdatu a exilové literatuře, očima mladé generace, studentů břeclavského gymnázia, které autor sám také v minulém století studoval.
Pohádka Obuchu, hýbej se, kterou předčítá herec Jan Vondráček. Příběh vypráví o chudém ševci, který díky dobrému srdci získá kouzelného beránka, ubrousek a hůl. Než si však darů stihne pořádně užít, ukradne mu je chamtivá kmotra.
Vyprávění Zdeňka Svěráka nám v tomto díle představí kapitolu Jak se Radovan naučil hvízdat z knihy Zdeňka Svěráka Radovanovy radovánky. Pojďte si ji poslechnout s námi. Vyprávění je doplněné krásnými ilustracemi a je tlumočeno do znakového jazyka.
Pořad představuje profesní češtinu loutkářů a přináší vysvětlení typických výrazů, které se v divadelním, konkrétně v loutkářském, prostředí používají. Tušíte, co je to vůz, kukátko nebo zádovka?
Pasáž diváky formou scénky seznamuje s původem slova „pitomý“.
Scénka plná sklářských výrazů s následným výkladem významů slov sklářského slangu.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku, co jsou to slova stejného významu a co slova opačná. Hravě dokážeme vytvořit opačný význam slov.
Krátce pro smrti Jana Palacha přednesl tehdejší československý prezident Ludvík Svoboda prostřednictvím televize projev, kterým reagoval na dění té doby. Podívejme se na jeho proslov k občanům v nezkrácené podobě.
Pasáž vysvětluje, na kterou slabiku se přízvuk klade v češtině a na které slabiky v některých cizích jazycích.
V českém prostředí není zcela obvyklé, aby prezident republiky pronášel projev při příležitosti velikonočních svátků. Proto je přinejmenším zajímavé zhlédnout, jak si s tímto tématem poradil prezident Miloš Zeman na jaře 2020.
Pohádka Otesánek, kterou předčítá herec Miloslav König. Příběh vypráví o starých manželích, kteří si přejí děťátko. Přání se jim splní, když jednoho dne donese muž pařízek a ten zázrakem ožije. Problémem však je, že má neustále hlad a sní všechno, co se mu postaví do cesty. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.