05:46
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Třináctiletý Teodor má sen, že se stane divadelním hercem. Herec Marek Němec ho do této profese trochu zasvětil. Podíváte se do divadelní zkušebny, ale i na skutečné představení. A to nikoliv do hlediště, ale do zákulisí divadla.
Co všechno je z kovu a kde všude se dají kovy najít? Nejen věže, rozhledny, vysílače jsou z kovů. Sochy se odlévají z bronzu, což je slitina dvou kovů, mědi a cínu, která nerezaví. Měděná střecha časem zezelená. Kde všude ve městě najdeme předměty z kovů? Jak kov slouží lidskému tělu?
Pojďme se společně podívat, jak vypadaly první hasičské vozy. Předchůdcem automobilu hasičů byla parní stříkačka. Povolání hasiče dlouhou dobu vůbec neexistovalo. První profesionální hasičský sbor v Česku vznikl v roce 1853 v Praze, ale až ve 20. století se objevily požární automobily převážející vodu k hašení.
Umělá inteligence nastupuje do různých oblastí našeho života a právě o tom je další pasáž z cyklu FUTURO. Dnes umělá inteligence pomáhá v řadě oblastí, stanovuje lékařské diagnózy, pátrá na internetu, rozeznává obličeje, řídí robotické bojovníky, překládá jazyky atd. Víte, že nás umělá inteligence i hlídá, překládá různé texty, skládá hudbu, a píše dokonce divadelní hry? Jak funguje strojové učení?
Hlasová biometrie rozezná řečníka podle hlasu. Pozná, jestli mluví muž či žena a také jakým jazykem hovoří. Věděli jste, že hlas je stejně jedinečný jako otisk prstu? Právě díky tomu se může využít v kriminalistice. Více o hlasové biometrii se dozvíte v reportáži z Wifiny.
13 462
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.