04:04
Jak se bezpečně pohybovat na ulici a na silnici? Jaké významy může nést slovo „zebra“? Názorné ukázky správného přechodu přes silnici, dopravních značek, bezpečného cestování autem i ochrany před úrazy na kole.
Pojďme si společně zopakovat důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci. K zavolání nouzového čísla nepotřebujeme kredit ani signál. Jak vám při tom pomůže sloup veřejného osvětlení? Co musíme udělat, pokud jsme svědky nějaké nehody nebo jiného zranění? A jak zranění při jízdě na kole nejlépe předcházet?
Pořad zábavnou formou seznamuje děti se zákazovými dopravními značkami a s bezpečnostními zábranami. Děti se dozví, k čemu tyto dopravní značky slouží a proč se musejí dodržovat. Dále si díky názorné ukázce uvědomí, jak je důležité mít bezpečnostní zábrany a dbát na bezpečný pohyb na chodníku vedle silnice.
Shrnutí poznatků z několika dílů pořadu o dopravní výchově. Vysvětlení rozdílů mezi dopravními značkami (zákaz, výstraha, informace). Ukázka krátké smyslové hry pro rozvoj lidského smyslu sluchu, která dětem připomíná, jak je důležité používat sluch při pohybu na ulici a silnici.
Pořad zábavnou formou seznamuje děti s dopravní značkou „Přechod pro chodce“. Ukáže, jak tato dopravní značka vypadá, a vysvětlí, co znamená „zebra na silnici“. Dále se v pořadu objevuje názorná ukázka toho, jakým způsobem má člověk správně přes přechod přejít.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu zábavnou formou. Přecházet za vlakem nebo tramvají se nikdy nesmí, je to velmi nebezpečné. Přecházet přes koleje můžeš jedině na místě tomu určeném.
Pomáhat a chránit. Tak zní heslo Policie ČR. Vyzvěte své žáky, ať pomohou hlídce z Dětské dopravní policie. Za pár dní jsou Vánoce a každá ruka přijde vhod. Kromě toho, že si procvičí logické uvažování, zabaví se a jednou se z nich třeba také stanou ochránci zákona.
Existuje etiketa i na ulici? Určitě ano! Existuje všude, kde se setkávají lidé. Jsou to pravidla, která nám usnadňují život. Po které straně chodníku jdeme? Kdy a kde přecházíme ulici? Pokud tato pravidla dodržujeme, vyhneme se mnohým přímo nebezpečným situacím.
V posledních letech jsou velmi populární elektrické koloběžky. Jsou skladné, lehké a při jízdě se člověk moc nezpotí. Jaké druhy koloběžek jsou a jaké povinnosti jako jezdci máme? To vše se dozvíte ve videu z Wifiny.
Pojďme si společně zopakovat pravidla bezpečného chování v silničním provozu. Velmi nebezpečná může být chůze se sluchátky, ale také jízda autem, když je řidič unaven. Takový řidič může upadnout do mikrospánku. Co to je?
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla bezpečného chování na vlakovém přejezdu. I když na přejezdu neblikají červená světla, ale bliká bílé světlo, jsou všichni chodci i řidiči povinni se správně rozhlédnout. Co se může stát v opačném případě, uvidíte v Dětské dopravní policii dnes.
Skvělá příležitost doplnit si znalosti o pravidlech chování v silničním provozu, která platí pro cyklisty. S dětskou dopravní policií si zopakujeme, že je nutné používat při jízdě na kole helmu a také vhodné oblečení. Nejlépe takové, které se vám nebude plést do řetězu od kola. Helma musí být vždy správně nasazená a zapnutá. Že naši hlavu opravdu chrání, si ukážeme na pokusu s melounem.
Pořad formou názorných ukázek seznamuje s dopravními značkami „Zákaz troubení“ a „Železniční přejezd“. Objasňuje, proč a kdy se používají, a také vysvětluje, kterých dopravních prostředků (policie, sanitka, hasiči) se značka „Zákaz troubení“ netýká a proč.
9 528
362
2 022
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.