03:38
Pojďme si společně zopakovat důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci. K zavolání nouzového čísla nepotřebujeme kredit ani signál. Jak vám při tom pomůže sloup veřejného osvětlení? Co musíme udělat, pokud jsme svědky nějaké nehody nebo jiného zranění? A jak zranění při jízdě na kole nejlépe předcházet?
Skvělá příležitost doplnit si znalosti o pravidlech chování v silničním provozu, která platí pro cyklisty. S dětskou dopravní policií si zopakujeme, že je nutné používat při jízdě na kole helmu a také vhodné oblečení. Nejlépe takové, které se vám nebude plést do řetězu od kola. Helma musí být vždy správně nasazená a zapnutá. Že naši hlavu opravdu chrání, si ukážeme na pokusu s melounem.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla bezpečného chování v silničním provozu. Když není k dispozici chodník, musí chodci chodit po krajnici. Přecházet máme nejkratší možnou cestou a rozhlížet se musíme vlevo, vpravo a zase vlevo.
Pomáhat a chránit. Tak zní heslo Policie ČR. Vyzvěte své žáky, ať pomohou hlídce z Dětské dopravní policie. Za pár dní jsou Vánoce a každá ruka přijde vhod. Kromě toho, že si procvičí logické uvažování, zabaví se a jednou se z nich třeba také stanou ochránci zákona.
Zábavnou formou si zopakujeme pravidla správného přecházení přes přechod. Než vstoupíme do vozovky, vždy je potřeba se dostatečně rozhlédnout doleva, doprava, opět doleva a navázat s řidičem oční kontakt. Smí se přes přechod běhat? Dokážeme se chovat správně a chránit sebe i ostatní?
Pořad zábavnou formou seznamuje děti se zákazovými dopravními značkami a s bezpečnostními zábranami. Děti se dozví, k čemu tyto dopravní značky slouží a proč se musejí dodržovat. Dále si díky názorné ukázce uvědomí, jak je důležité mít bezpečnostní zábrany a dbát na bezpečný pohyb na chodníku vedle silnice.
Má to trolej jako tramvaje, ale nejezdí to po kolejích. Co je to? Ano, trolejbus. U nás se rozmohly až po druhé světové válce, ale v šedesátých letech bylo mnoho tras zrušeno. Dnes je najdete ve 14 českých městech. Trolejbusy neznečišťují ve městech ovzduší, jsou prostornější než tramvaje a mají lepší jízdní vlastnosti. Dost důvodů k tomu, abychom brzy zažili jejich další velký návrat. Kde se s nimi můžete svézt a jak vlastně fungují?
Existuje etiketa i na ulici? Určitě ano! Existuje všude, kde se setkávají lidé. Jsou to pravidla, která nám usnadňují život. Po které straně chodníku jdeme? Kdy a kde přecházíme ulici? Pokud tato pravidla dodržujeme, vyhneme se mnohým přímo nebezpečným situacím.
Zamysleli jste se někdy, jak velké lodě překonávají překážky na řekách v podobě jezů? V této reportáži z Wifiny se dozvíte, jak fungují k tomuto účelu postavené plavební komory, které fungují jako takové výtahy na řekách. Znáte princip spojených nádob? Právě na něm stojí plavební komory, které vymysleli v Číně.
První dálnice na světě vznikla již v roce 1924 v Itálii. Autům tak nepřekáželi chodci, provoz byl rychlejší. U nás je nejstarší a zároveň nejdelší dálnicí D1 a její historie sahá až do třicátých let minulého století. Byly to tehdy pouze plány, postavena byla mnohem později. Seznámíme se také s přístrojem, který se používá při vyměřování stavby.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.