03:38
Pojďme si společně zopakovat důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci. K zavolání nouzového čísla nepotřebujeme kredit ani signál. Jak vám při tom pomůže sloup veřejného osvětlení? Co musíme udělat, pokud jsme svědky nějaké nehody nebo jiného zranění? A jak zranění při jízdě na kole nejlépe předcházet?
Skvělá příležitost doplnit si znalosti o pravidlech chování v silničním provozu, která platí pro cyklisty. S dětskou dopravní policií si zopakujeme, že je nutné používat při jízdě na kole helmu a také vhodné oblečení. Nejlépe takové, které se vám nebude plést do řetězu od kola. Helma musí být vždy správně nasazená a zapnutá. Že naši hlavu opravdu chrání, si ukážeme na pokusu s melounem.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Pojďme se společně naučit pravidla správného chování v silničním provozu. Zaměříme se zejména na bezpečné přecházení přes přechod pro chodce. Proč je nutné při přecházení sledovat, co se děje kolem nás? Zábavnou a hravou formou se dozvíte důležité informace, které vám mohou zachránit život.
Zábavnou formou si zopakujeme pravidla správného přecházení přes přechod. Než vstoupíme do vozovky, vždy je potřeba se dostatečně rozhlédnout doleva, doprava, opět doleva a navázat s řidičem oční kontakt. Smí se přes přechod běhat? Dokážeme se chovat správně a chránit sebe i ostatní?
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla bezpečného chování v silničním provozu. Když není k dispozici chodník, musí chodci chodit po krajnici. Přecházet máme nejkratší možnou cestou a rozhlížet se musíme vlevo, vpravo a zase vlevo.
Pomáhat a chránit. Tak zní heslo Policie ČR. Vyzvěte své žáky, ať pomohou hlídce z Dětské dopravní policie. Za pár dní jsou Vánoce a každá ruka přijde vhod. Kromě toho, že si procvičí logické uvažování, zabaví se a jednou se z nich třeba také stanou ochránci zákona.
Pořad vysvětluje význam poznávacích dopravních značek a orientačních cedulí. Součástí je i varování dětí před cizími lidmi, kteří je mohou lákat do auta, a to formou názorné ukázky.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla silničního provozu. Řidiči nesmí jezdit nikdy po paměti, ale vždy podle dopravního značení. Nikdy nikdo neví, kdy mohlo dojít ke změně značení. Značka platí na silnici vždycky, výmluva nikomu život nevrátí. Nesmíme se spoléhat na to, že to někde známe. Věděli jste, že nejvíc nehod se stane v okolí bydliště jejich účastníků?
Los evropský byl sice na území Česka vyhuben již ve středověku, ale poslední dobou k nám několik jedinců přišlo z Polska. Nová dopravní značka by měla chránit nejen tato ohrožená zvířata, ale také řidiče. Srážka s téměř půltunovým býkem bývá většinou smrtelná.
Pořad formou názorných ukázek seznamuje s dopravními značkami „Zákaz troubení“ a „Železniční přejezd“. Objasňuje, proč a kdy se používají, a také vysvětluje, kterých dopravních prostředků (policie, sanitka, hasiči) se značka „Zákaz troubení“ netýká a proč.
Pojďme si společně zábavnou formou zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu. Důležité je bezpečné chování všech účastníků. Řidič musí mít pod kontrolou zejména rychlost vozidla a chodec by se měl především správně rozhlédnout a sledovat dění kolem sebe. Nezapomeňte si hrát dostatečně daleko od silnice. Dětská dopravní policie opět řeší komplikovaný případ.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu. Rozptylování pozornosti řidičů nebo cyklistů je velmi nebezpečné. Pozor si dávejte zvláště před přejezdem nebo přechodem a nikdy nepřecházejte koleje mimo určená místa. My o tom máme i rap a taneček. Koukněte!
Zamysleli jste se někdy, jak velké lodě překonávají překážky na řekách v podobě jezů? V této reportáži z Wifiny se dozvíte, jak fungují k tomuto účelu postavené plavební komory, které fungují jako takové výtahy na řekách. Znáte princip spojených nádob? Právě na něm stojí plavební komory, které vymysleli v Číně.
Cestovat po městě hromadnou dopravou je zcela běžné. Aby cesta proběhla bez potíží, je třeba také dodržovat určitá pravidla chování. Můžeme mluvit s řidičem? Proč nemáme být v tramvaji hluční? K čemu slouží různobarevná tlačítka? To všechno si dnes připomeneme a pak pro nás bude cestování hračkou.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.