03:38
Pojďme si společně zopakovat důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci. K zavolání nouzového čísla nepotřebujeme kredit ani signál. Jak vám při tom pomůže sloup veřejného osvětlení? Co musíme udělat, pokud jsme svědky nějaké nehody nebo jiného zranění? A jak zranění při jízdě na kole nejlépe předcházet?
Skvělá příležitost doplnit si znalosti o pravidlech chování v silničním provozu, která platí pro cyklisty. S dětskou dopravní policií si zopakujeme, že je nutné používat při jízdě na kole helmu a také vhodné oblečení. Nejlépe takové, které se vám nebude plést do řetězu od kola. Helma musí být vždy správně nasazená a zapnutá. Že naši hlavu opravdu chrání, si ukážeme na pokusu s melounem.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla bezpečného chování v silničním provozu. Když není k dispozici chodník, musí chodci chodit po krajnici. Přecházet máme nejkratší možnou cestou a rozhlížet se musíme vlevo, vpravo a zase vlevo.
Pomáhat a chránit. Tak zní heslo Policie ČR. Vyzvěte své žáky, ať pomohou hlídce z Dětské dopravní policie. Za pár dní jsou Vánoce a každá ruka přijde vhod. Kromě toho, že si procvičí logické uvažování, zabaví se a jednou se z nich třeba také stanou ochránci zákona.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla silničního provozu. Zábavnou formou se naučíme, jak se máme bezpečně chovat na kolech a koloběžkách. Člověk na bruslích je podle pravidel silničního provozu považován za chodce, a patří tedy na chodník. I na chodníku musíme být velmi opatrní. Dětská dopravní policie řeší další zapeklitý případ.
Kde se vzala ulice? Brďo prochází mezi domy po prašné cestě, která byla především pro pěší. S přibývajícím provozem ji bylo nutné zpevnit štěrkem, dlážděním či asfaltem. Tam, kde se ulice rozšířila, vznikala náměstí. Pro lepší orientaci existují názvy ulic a domy jsou očíslovány. Co všechno můžeme na ulici vidět? Projdeme se podloubím, uvidíme zametací vůz, setkáme se s pouličními umělci a možná uslyšíme i kamelota.
Zábavnou formou si zopakujeme pravidla správného přecházení přes přechod. Než vstoupíme do vozovky, vždy je potřeba se dostatečně rozhlédnout doleva, doprava, opět doleva a navázat s řidičem oční kontakt. Smí se přes přechod běhat? Dokážeme se chovat správně a chránit sebe i ostatní?
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla silničního provozu. Řidiči nesmí jezdit nikdy po paměti, ale vždy podle dopravního značení. Nikdy nikdo neví, kdy mohlo dojít ke změně značení. Značka platí na silnici vždycky, výmluva nikomu život nevrátí. Nesmíme se spoléhat na to, že to někde známe. Věděli jste, že nejvíc nehod se stane v okolí bydliště jejich účastníků?
Zazpívejte si písničku o zebře. Mimo jiné se dozvíme, že není zebra jako zebra. Podívejte se na video a zkuste v něm najít odpovědi na tyto otázky: Věděli byste, jakou zebru mají v písničce na mysli? Kde bychom ji našli? Proč se jí vlastně říká zebra a k čemu slouží? Pokud chcete, můžete si zebru namalovat a je zcela na vás, jaká bude.
Cestovat po městě hromadnou dopravou je zcela běžné. Aby cesta proběhla bez potíží, je třeba také dodržovat určitá pravidla chování. Můžeme mluvit s řidičem? Proč nemáme být v tramvaji hluční? K čemu slouží různobarevná tlačítka? To všechno si dnes připomeneme a pak pro nás bude cestování hračkou.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu zábavnou formou. Každý řidič musí přizpůsobit rychlost jízdy tak, aby neohrozil žádného chodce. Své povinnosti mají také chodci, zejména jde o povinnost se správně rozhlédnout. Pojďte s námi vyřešit dopravní nehodu.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.