09:18
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka Obuchu, hýbej se, kterou předčítá herec Jan Vondráček. Příběh vypráví o chudém ševci, který díky dobrému srdci získá kouzelného beránka, ubrousek a hůl. Než si však darů stihne pořádně užít, ukradne mu je chamtivá kmotra.
Pasáž vysvětluje, co je tempo řeči, co jej určuje a ovlivňuje a jaké je normální tempo řeči. Součástí je scénka.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá spodobou znělosti na konci slov a uprostřed slov a vysvětluje, čím se tento jazykový jev řídí.
V šestém díle LOGOhrátek se budeme zajímat o číslovky. Na začátku procvičíme výdrž dechu při počítání na jeden nádech. Procvičíme číslovky při pohybové aktivitě s počítáním jednotlivých činností nebo při počítání částí těla. Vysvětlíme si, co znamená gesto s jedničkou, a na závěr zkusíme ohebnost jazyka při jazykolamu.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak se rozdělují hlásky. Proč se některým souhláskám říká tvrdé, měkké a obojetné? To se dozvíme v básničkách, při kterých se i lehce protáhneme. Nebude chybět ani abeceda. Na konci pořadu si zacvičíme s olympionikem Davidem Svobodou.
Pohádka Tři zlaté vlasy děda Vševěda, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o uhlířově synovi Plaváčkovi a o chamtivém králi, jenž se ho chce od začátku zbavit. Plaváček se však z každého nebezpečí dostane, a dokonce splní králův zdánlivě nemožný úkol: přinést tři zlaté vlasy děda Vševěda. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Pohádka O krásné princezně a zakletém princi, kterou předčítá herec Josef Abrhám. Příběh vypráví o princi, který je uvězněn v podobě hada. S pomocí stařeny si vezme krásnou princeznu a stává se opět člověkem. Když je však jeho tajemství prozrazeno, vrací se znovu do zvířecí podoby. Podaří se pak princezně svého muže zachránit? Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Bajka O oslu a štěněti, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o oslíkovi, který žárlí na nového psa svého pána. Aby se mu zavděčil, snaží se být ještě hravější a přítulnější, než je pes. Při vítání však páníčka omylem pošlape a za to ho čeká trest. Oslovi tak nezbývá nic jiného než utéct.
Pohádka O napáleném čertu, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o paličaté bábě, která žije sama. S nikým se nesnese a ráda se hádá, dokud nedosáhne svého. Své chování nezmění, ani když si pro ni přijde čert.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku poznávat slovní druhy. Vyjmenujme všechny slovní druhy. Procvičme si čísla, kterými jsou označovány. Jak poznáme přídavná jména? Jaký, který, čí se ptáš, už přídavná jména znáš. Společně si řekneme i další rýmy, které nám pomohou lépe poznat ostatní slovní druhy. Určeme slovní druhy a zasoutěžme si.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem D. Učí je, jak se toto tiskací písmeno píše, a představuje slova začínající tímto písmenem. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku číst. Pojmenujme předměty a přiřaďme k nim jejich názvy. Předvídejme, o čem příběh bude. Příběh si společně přečteme, pak jej pomocí pantomimy předvedeme. Na závěr si ověříme, zda jsme si příběh zapamatovali. Dokážeme odpovědět na všechny otázky?
Ve druhém díle LOGOhrátek se zaměříme na podstatná jména. Na začátku si uděláme dechové cvičení a další aktivity k procvičování čelistí. Uvedeme si různé příklady podstatných jmen v podobě názvů věcí, které nás obklopují. Vysvětlíme si, co jsou abstraktní podstatná jména a na závěr si některá podstatná jména nakreslíme oběma rukama zároveň.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.