02:59
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Písnička nás zavede do hlubokého lesa, kde se nachází křišťálová studánka. Podívejte se na výtvarné a hudební ztvárnění známé básně Josefa Václava Sládka v podání Hany Zagorové. Zazpívejte si s námi!
Zajímá vás umění? Zkusili jste si někdy vytvořit vlastní koláž nebo autoportrét? V dnešním videu se dozvíte, jak to šlo slavnému umělci Jiřímu Koláři a jaké vlastní techniky vymyslel.
V tomto díle Wifiny si představíme malování jinak, protože malování nemusí probíhat jenom štětcem. Vyzkoušíme si pendulum art, kde maluje kyvadlo, spin art, kdy se barvy roztáčí, a taky pouring, při kterém se barvy lijí a samy tvoří kouzelné obrazce. Připravme se na hodně kreativní zábavy.
Co všechno dokáže na obrazech odkrýt moderní metoda IRR?
Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.
Oblíbený večerníček Štaflík a Špagetka vznikl již v roce 1971. Výtvarník Bedřicha Smetany oživil svým výtvarným pojetím příběhy nerozlučných psích kamarádů. Jeden je dlouhý, druhý krátký, rádi se učí nové věci. Díky poťouchlé kamarádce vráně vždy udělají správnou věc.
Zdeněk Burian byl vynikající ilustrátor. Že neznáte jeho jméno? Nevadí, protože určitě znáte jeho ilustrace. Kdo četl knihu Lovci mamutů nebo příběh o dětech Hoši od Bobří řeky už je doma. Seznamte se s jeho životem. Zdeněk Burian spolupracoval s vědci, aby jeho obrázky pravěkých živočichů byly pokud možno co nejvíc podobné skutečnosti. Dokonce je po něm pojmenován jeden dinosaurus „burianosaurus augustai“.
Kdo navrhl první orientační systém pro pražské metro a jaké výzvy bylo třeba vyřešit, aby se v něm cestující orientovali? Daří se dodržovat jeho vizuální identitu? V této ukázce se seznámíme s Jiřím Rathouským, významným grafickým designérem, který v 70. letech 20. století vytvořil první orientační systém pro pražské metro. V 80. letech na jeho práci navázal Rostislav Vaněk.
Víte, co je to portrét? A znáte Maxe Švabinského, našeho malíře? Pokud ne, určitě se podívejte na tuto epizodu Skobičin. Dozvíte se, proč se jeden z jeho obrazů jmenuje Chudý kraj a koho na něm vyobrazil a proč.
Viděli jste někdy venku posprejované zdi, či jiná místa? Také je to druh umění, ale jen na určených místech. Podívejte se, jak se k tomu postavil Tomáš Vaněk.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.