03:26
Už jste byli někdy na výstavě, kde bylo abstraktní umění? Jak takové umění vypadá, co si pod ním můžeme představit a čím je abstrakce charakteristická? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Máte radši malbu konkrétní nebo abstraktní? Vojtěch Preissig maloval obojí. Ilustroval dokonce i známou dětskou knížku Broučci.
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Jak se dá rozvíjet fantazie? Stačí se dívat na skvrny na zdech, na mraky... Skvrnami se inspirovali i čeští umělci. Prohlédněte si dílo Vladimíra Boudníka v pořadu Skobičiny.
Myslíte si, že když malíř namaluje dva podobné obrazy, že jsou stejné? Jan Zrzavý namaloval dvě Kleopatry a v dnešních Skobičinách se dozvíte, že dva podobné obrazy vůbec nemusí být stejné.
Pojďme se podívat na video o studiu Walta Disneyho. Walt Disney byl americký filmový producent. Od malička projevoval velké výtvarné nadání. Jeho první krátké animované filmy byly němé. Velkým hitem se stala Sněhurka a sedm trpaslíků, vytvořil i postavu nejslavnějšího myšáka na světě Mickeyho. Dalším jeho počinem bylo založení zábavného parku Disneyland.
Alfons Mucha byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese a autora slavných grafických plakátů. Jeho plakáty byly známé pro jemné linie, květinové motivy, ornamentální detaily a dekorativní kompozice. Dlouhá léta žil v Paříži a USA.
Pojďme se společně podívat na život významné osobnosti Zdeňka Smetany. Tento český výtvarník a animátor byl po výtvarné stránce samouk. Animovaný film se stal jeho celoživotní náplní, nejprve tvořil pro dospělé, později se hodně věnoval tvorbě pro děti. Své nápady čerpal hodně z přírody. Ilustroval také dětské knížky, rukama mu jich prošlo na padesát.
Grafičtí designéři a písmaři představují státní symbol českého lva z pohledu grafického pojetí. V ukázce vystupuje brandingový specialista Lumír Kajnar, designéři Anna Eštoková, Petr Štěpán a tvůrci písma Tomáš Brousil a František Štorm. Jak si se symbolem české státnosti poradili při své práci? Podívejte se.
Ačkoli mu je více něž sto let, stále baví malé i velké diváky. Loutka Spejbla za svůj dlouhý život prošla několika změnami. Ze začátku vystupoval Spejbl pouze s kašpárkem, až po sedmi letech k němu přibyl syn Hurvínek, Mánička, paní Kateřina a Žeryk. Jeho autorem je Josef Skupa a hlas mu zapůjčil Miloš Kirschner.
Ve středověku se obrazy malovaly především pro kostely a kláštery. Lidé se na ně chodili dívat, protože vyprávěly příběhy. Co o nich ale víme? Proč, jak a kým byly namalované? Speciální metoda používající infračervené světlo nám dovolí proniknout vrstvami barev skoro jako kouzlem a odhalit… Zamalovaná tajemství.
Co všechno dokáže na obrazech odkrýt moderní metoda IRR?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.