Námět do výuky pro:

Pokusy pro děti: Zázraky s vodou

Proč se v moři plave snadněji než v bazénu? No, správně, protože je slané! Že slaná voda skutečně nadnáší, si ověříme na jednoduchém pokusu s vajíčkem. Víte, co je to hustota? Jestli ne, tak to teď se Šikuly můžete napravit. S obarveným ledem si ukážeme, že hustota teplé vody je jiná než té studené.

Zázraky s vodou

A co se stane, když k vodě a ledu přidáme ještě olej? Vznikne nám úplné umělecké dílo! Voda je zkrátka malý zázrak. Umí doslova překonávat fyzikální zákony. Například se nevylije, ani když je jí sklenice malá. Molekuly drží a drží. Dokud se tedy nepustí. Podívejte se a zkuste si to také.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Jak nevylít sklenici

Cílem pracovního listu je poskytnout návod na pokus s vodou a jeho povrchovým napětím. Pomůcky: psací potřeby, na pokus: menší sklenice, voda, větší množství mincí různých hodnot, pipeta nebo kapátko.
1. stupeň ZŠ
Člověk a svět práce
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list: Jak nadnáší sůl

Cílem pracovního listu je poskytnout návod na pokus s vodou a solí. Pomůcky: psací potřeby, na pokus: sklenice, voda, sůl, syrové vejce, lžíce.
1. stupeň ZŠ
Člověk a svět práce
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list: Hustota studené vody

Cílem pracovního listu je poskytnout návod na pokus zaměřený na hustotu. Pomůcky: psací potřeby, na pokus: sklenice, teplá voda, olej, obarvené kostky ledu, další tekutiny (žáci vyluští v přesmyčkách).
1. stupeň ZŠ
Člověk a svět práce
Časová náročnost:
20 minut

Okruhy

Kdo by nemiloval pokusy! Pohrávat si s barvami, vodou, dokazovat věci, nad nimiž nám zůstává rozum stát… Každý miluje pokusy. Příroda je mocná čarodějka a my, když víme, jak na to, se díky ní můžeme…

Člověk a svět práce
10 8

ČT edu nejsou pouze videa

1 125

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání