03:05
Cesta za kulturou, přírodou a nejzajímavějšími místy Nového Zélandu.
Havajské ostrovy ležící uprostřed Tichého oceánu tvoří osm hlavních ostrovů, perlou Havaje je nazýván ostrov Maui. Je cílem mnoha turistů a patří mezi nejvyhledávanější surfařské destinace. Dominantou Havajských ostrovů jsou vyhaslé i činné sopky.
Reportáž o sopečné aktivitě vulkánu Kilauea na havajských ostrovech v létě roku 2018.
Navštívíme "kraj Pána prstenů", tedy Jižní ostrov Nového Zélandu, s horami, hlubokými údolími, jezery i fjordy. Kromě poutavé přírody je toto území specifické i chovem ovcí, jakožto tradičním způsobem obživy místních obyvatel.
Coromandel je malý poloostrov na severu Nového Zélandu, odtud započalo osídlování země Polynésany a o pět století později se tu vylodil i James Cook. V minulosti se tu těžilo dřevo i zlato, nyní je domovem farmářů a nejrůznějších umělců a místní stromy jsou chráněny, zatímco těžba zlata utlumena. Bohatstvím ovšem oplývá i místní Tasmanovo moře. My se podíváme na novozélandskou vyhlášenou pochoutku, ústřice, které se na pobřeží Coromandelu pěstují ve velkém. Ty jsou velmi náchylné na čistotu vody a jejich chov je důkazem mimořádné čistoty místních vod.
Dokument představuje přírodní krásy australského kontinentu: velký bariérový útes jako unikátní ekosystém a Uluru jako posvátné místo původních australských kultur – Aboriginců.
Austrálie je jedinou zemí, která zaujímá celý kontinent. Ten je zhruba srovnatelný s rozlohou Evropy, oproti ní však má zcela odlišné a extrémnější přírodní podmínky. Jaké jsou základní údaje o tomto kontinentu a historie jeho objevování?
Oceány se v posledních letech potýkají s řadou ekologických problémů. Trpí i jeden z podmořských divů světa, australský Velký korálový útes. Australská vláda na jeho záchranu vyhradila skoro půl miliardy dolarů.
Pořad hledá odpovědi na otázky: Existují u nás ještě vůbec původní lesy? Jak byla pozměněna původní druhová skladba lesa na našem území? Jak se v ČR daří přibližovat druhovou skladbu lesa původní přirozené skladbě?
Ekvádorské souostroví Galapágy je známé svou přírodou tolik odlišnou od ostatního světa. Ostrovy se vynořovaly z Tichého oceánu v rozmezí několika milionů let. Jedná se o vrcholy obřích podmořských sopek. Život se na ně šířil postupně z vody nebo ze vzduchu. Mnoho živočichů se za statisíce let postupně vyvinulo v nové endemické druhy, tedy takové, které nenajdeme nikde jinde na světě.
Jaké jsou příčiny a důsledky tání ledovců? Jak ovlivňuje globální oteplování produkci zemědělských plodin? Co je to tepelný stres? Nejen na tyto otázky odpovídají rostlinný genetik Jaroslav Doležel a polární ekoložka Marie Šabacká.
Co je to blesk, jaké jsou typy tohoto přírodního úkazu a jak se blesk šíří? Host Daniela Stacha, Ivana Kolmašová z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, odpovídá nejen na tyto otázky, ale dozvíme se také, co se dá na blesku měřit, jaké jsou možnosti detekce blesku pozemními stanicemi i družicemi, proč je těžké blesky předvídat, co je to hrom nebo jaká je u nás hustota blesků na km².
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.