03:05
Cesta za kulturou, přírodou a nejzajímavějšími místy Nového Zélandu.
Havajské ostrovy ležící uprostřed Tichého oceánu tvoří osm hlavních ostrovů, perlou Havaje je nazýván ostrov Maui. Je cílem mnoha turistů a patří mezi nejvyhledávanější surfařské destinace. Dominantou Havajských ostrovů jsou vyhaslé i činné sopky.
Reportáž o sopečné aktivitě vulkánu Kilauea na havajských ostrovech v létě roku 2018.
Navštívíme "kraj Pána prstenů", tedy Jižní ostrov Nového Zélandu, s horami, hlubokými údolími, jezery i fjordy. Kromě poutavé přírody je toto území specifické i chovem ovcí, jakožto tradičním způsobem obživy místních obyvatel.
Stručná historie osídlování australského kontinentu od příchodu původních obyvatel kontinentu, Austrálců (Aboriginců), po moderní dějiny Austrálie počínající zakotvením prvních evropských kolonizátorů.
Reportáž ze sydneyského slumu Redfern o nelehkém životě Aboriginců v dnešní Austrálii.
Kokosové palmy jsou dodnes považovány domorodci na Fidži za strom života. Sušená dužina kokosových ořechů (kopra) byla v minulosti hlavním vývozním artiklem Fidži. Dnes se mimo to na Fidži významně produkuje i kava, extrakt pepřovníku opojného. Dříve bylo Fidži známé také především pro vývoz santalového dřeva, jeho zásoby jsou však dnes nízké.
Australská Noosa je rájem pro všechny surfaře, rybáře a vůbec pro všechny, kteří mají rádi přírodu. V 60. letech ji začali objevovat surfaři a s jejich příchodem se začal rozvíjet turismus a život okolo stejnojmenné řeky Noosa.
Význam stromů pro krajinný systém je zásadní, od produkce kyslíku až po snižování teploty Země. Stromy fungují jako přírodní větrolamy a brání erozi a vysoušení krajiny. I přesto probíhá na Zemi intenzivní deforestace. Kolik se na světě ročně pokácí stromů?
Při stavbě dálnice D8 napříč Českým středohořím došlo v roce 2013 kvůli vydatným dešťům k asi neznámějšímu sesuvu půdy v Česku. Přestože geologové preferovali pro dálnici tunelovou trasu, byla nakonec zvolena geologicky nejméně vhodná povrchová varianta vedoucí přes dlouhodobě známé sesuvné území. Jak k sesuvu došlo? A hrozí, že se něco takového stane znovu?
U Bozkova voda vytvořila podzemní labyrint a také největší podzemní jezero v Čechách. Nachází se nedaleko Semil. Krápníky se v dolomitu tvoří čtyřikrát pomaleji než ve vápencích, a proto je taková výzdoba vzácnější a nikde jinde v Evropě ji v takové podobě nenajdete. Některé dokonce chrání zabezpečovací systémy.
Vydáme se do pouště Gobi, která se rozkládá na území Mongolska a Číny. Nejprve navštívíme Planoucí útesy, významnou paleontologickou lokalitu. Dále uvidíme národní park Gobi Gurvansaikhan s rozlehlými písečnými dunami, údolí Jolin Am plné vegetace a žulové skalnaté útvary v oblasti Baga Gazriin Chuluu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.