03:38
Pojďme si společně zopakovat důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci. K zavolání nouzového čísla nepotřebujeme kredit ani signál. Jak vám při tom pomůže sloup veřejného osvětlení? Co musíme udělat, pokud jsme svědky nějaké nehody nebo jiného zranění? A jak zranění při jízdě na kole nejlépe předcházet?
Skvělá příležitost doplnit si znalosti o pravidlech chování v silničním provozu, která platí pro cyklisty. S dětskou dopravní policií si zopakujeme, že je nutné používat při jízdě na kole helmu a také vhodné oblečení. Nejlépe takové, které se vám nebude plést do řetězu od kola. Helma musí být vždy správně nasazená a zapnutá. Že naši hlavu opravdu chrání, si ukážeme na pokusu s melounem.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla bezpečného chování v silničním provozu. Když není k dispozici chodník, musí chodci chodit po krajnici. Přecházet máme nejkratší možnou cestou a rozhlížet se musíme vlevo, vpravo a zase vlevo.
Pomáhat a chránit. Tak zní heslo Policie ČR. Vyzvěte své žáky, ať pomohou hlídce z Dětské dopravní policie. Za pár dní jsou Vánoce a každá ruka přijde vhod. Kromě toho, že si procvičí logické uvažování, zabaví se a jednou se z nich třeba také stanou ochránci zákona.
Emilka s Fandou jezdí na kole a zjistí na Fandově kole závadu. Vrhnou se společně s dědou a maminkou na opravu kol i trénink. Co je všecko potřeba mít na svém kole? A co si při jízdě rozhodně nesmíme zapomenout vzít? Odpovědi na všechny otázky ohledně ježdění na kole najdete v tomto videu.
Pořad ukazuje základní značení v dopravě, vysvětlují se v něm i bezpečnostní prvky, jako je reflexní vesta a reflexní pásky. Názornou ukázkou pořad objasňuje, k čemu slouží dopravní značení jak to namalované přímo na silnici, tak formou cedulí.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu zábavnou formou. Každý řidič musí přizpůsobit rychlost jízdy tak, aby neohrozil žádného chodce. Své povinnosti mají také chodci, zejména jde o povinnost se správně rozhlédnout. Pojďte s námi vyřešit dopravní nehodu.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu. Rozptylování pozornosti řidičů nebo cyklistů je velmi nebezpečné. Pozor si dávejte zvláště před přejezdem nebo přechodem a nikdy nepřecházejte koleje mimo určená místa. My o tom máme i rap a taneček. Koukněte!
Má to trolej jako tramvaje, ale nejezdí to po kolejích. Co je to? Ano, trolejbus. U nás se rozmohly až po druhé světové válce, ale v šedesátých letech bylo mnoho tras zrušeno. Dnes je najdete ve 14 českých městech. Trolejbusy neznečišťují ve městech ovzduší, jsou prostornější než tramvaje a mají lepší jízdní vlastnosti. Dost důvodů k tomu, abychom brzy zažili jejich další velký návrat. Kde se s nimi můžete svézt a jak vlastně fungují?
Zazpívejte si písničku o zebře. Mimo jiné se dozvíme, že není zebra jako zebra. Podívejte se na video a zkuste v něm najít odpovědi na tyto otázky: Věděli byste, jakou zebru mají v písničce na mysli? Kde bychom ji našli? Proč se jí vlastně říká zebra a k čemu slouží? Pokud chcete, můžete si zebru namalovat a je zcela na vás, jaká bude.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.