01:54
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Víte, co znamená slovíčko konzum? Dříve se tak říkalo obchodům, kde lidé nakupovali potraviny. Dnes se výraz používá pro nadměrné nakupování věcí, které nepotřebujeme. Velký vliv na konzumní způsob života mají i reklamy.
Módní trendy určují kousky módních návrhářů. Musí takový návrhář umět kreslit a šít? Jak se z člověka stane módní návrhář, Oblékne si na sebe i kousek od jiného návrháře? Na otázky v reportáži z Wifiny odpoví módní návrhář Osmany Laffita.
Bude muset táta narukovat? Co dělat v případě výbuchu? Co když se ozvou sirény, když budu sám? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří odborná garantka Leona Jochmanová.
Představíme si úplný základ zemědělských strojů. Stroj, který sklízí obilí z našich polí, žací mlátička, tak se přezdívá kombajnu. Dnešní moderní kombajny mají v sobě zabudované GPS navigace a jsou schopny fungovat téměř bez řidiče. Představte si, že zvládnou i vypočítat, kolik obilí sklidily. Divíte se? No, Jonáš s Karlem se divili taky.
Chystáte se vyrazit na prodloužený víkend nebo na delší dovolenou? Každá cesta však přináší zásadní otázku: ,,Co si mám sbalit s sebou?" Občas si nejsme jistí, co všechno budeme potřebovat, a potom odjíždíme na víkendový pobyt s kufrem, kam jsme sbalili oblečení tak na měsíc. Zkusme se spolu zamyslet nad tím, jak se sbalit co nejefektivněji a usnadnit si tak tahání těžkých zavazadel.
Zvládli byste večeři bez faux pas? Výklad jazyka společenské etikety uvádí humorná scénka a následně Ladislav Špaček vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je molton, RSVP nebo debaras?
Pasáž se zabývá původem a významem slov „deka“ a „taška“ a vysvětluje původ i smysl úsloví „mít kliku“.
Píše se správně disfunkce nebo dysfunkce? A co to vlastně znamená, když se řekne, že je něco disfunkční? Také si povíme, která další slova obsahují předponu dys a co znamenají.
Krátká ukázka z minisérie Božena dokumentuje stav české lékařské terminologie v polovině 19. století, na jejímž vývoji se podílel i Václav Staněk, přední představitel pražské vlastenecké společnosti. Boženu Němcovou jako českou vlastenku vývoj jazyka samozřejmě zajímal.
13 462
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.