01:54
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Víte, co znamená slovíčko konzum? Dříve se tak říkalo obchodům, kde lidé nakupovali potraviny. Dnes se výraz používá pro nadměrné nakupování věcí, které nepotřebujeme. Velký vliv na konzumní způsob života mají i reklamy.
Stalo se vám někdy, že jste v cizí zemi nevěděli, jak se zachovat? Dnes se dozvíte, jak takové situace řešit. Také se dozvíte, jaké naše tradice se cizincům líbí a jaké jim naopak přijdou zvláštní.
Věděli byste, kdo to je brašnář? Jak už naznačuje název, jde o povolání. To bude mít určitě něco společného s brašnami, ale opravdu jenom s brašnami, nebo je jeho zaměření daleko širší? A existují vůbec ještě nějací brašnáři? Pojďme spolu objevit kouzlo tohoto vskutku krásného řemesla.
Návštěva divadla je opravdová společenská událost. Proto zvolíme společenský oděv a nikoliv sportovní. Kabáty odkládáme v šatně, ke svým místům jdeme ohleduplně, k divákům sedícím v naší řadě procházíme vždy čelem. Nesmíme šustit papírem, ani od bonbónů. Rušili bychom ostatní diváky. Stejně tak se spolu při představení nebavíme a také nezapomeneme vypnout mobilní telefon!
Pojďme se společně podívat na video o záchranářských psech. Využívají je většinou policisté nebo hasiči. Nejčastěji to bývá německý nebo belgický ovčák, ale i jiná plemena. Ideální výcvik začíná již ve štěněcím věku a probíhá postupně. Pes se učí poslušnosti a překonávat různé překážky, chodí na tréninky do lesa i na sutinu. Česká republika má jedny z nejlepších záchranářských psů na světě.
Dozvíme se, co slovo kompliment znamená a kdy a jak takový kompliment říci. Už vám někdo někdy složil kompliment, nebo jste ho složili někomu vy? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Scénka s odborným vysvětlením se zabývá různými rčeními a úslovími, jejich významem a tím, jak takové jazykové útvary v češtině vznikají.
Už jste se někdy lekli tak, že jste volali po panence skákavé? Odkud k nám tohle spojení vlastně doskákalo?
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem F. Porovnává rozdíly mezi tiskacími písmeny E, F, L. Učí děti, jak se toto tiskací písmeno píše, a představuje slova začínající tímto písmenem. Obsahuje i celkové shrnutí a zopakování písmen od A do F. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
12 705
703
4 223
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.