01:54
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Víte, co znamená slovíčko konzum? Dříve se tak říkalo obchodům, kde lidé nakupovali potraviny. Dnes se výraz používá pro nadměrné nakupování věcí, které nepotřebujeme. Velký vliv na konzumní způsob života mají i reklamy.
K čemu slouží stíhačky a kdo je může pilotovat? Vyrábí se stíhačky i u nás v Česku? To a mnohem více o stíhacích letounech se dozvíte v tomto videu z Wifiny.
Při výletech je zábava, ale také se můžete dostat do nebezpečné situace. Co udělat, když se skupině ztratím na místě, kde to neznám? Hlavně žádnou paniku! Vyzkoušejte si s námi Agentův test.
Staří lidé mívají zdravotní problémy, jsou často nedoslýchaví a tak vznikají nejrůznější nedorozumění. Všichni budeme jednou staří a budeme potřebovat pochopení. Respekt, úcta, nadhled a tolerance ke starým lidem patří k pravidlům slušného chování.
S úsměvem a beze zlosti, plníme své povinnosti. Jsou povinnosti opravdu ,,povinné“? Jaké následky má odsouvání plnění povinností? Jak si správně organizovat čas? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Pasáž vysvětluje původ místních jmen zakončených na „-any“ a zabývá se i vznikem pojmenování obce „Přišimasy“.
Pasáž se zabývá původem a významem rčení „červená nit“, „Ariadnina nit“ a „Žije si na vysoké noze“.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku pracovat s vyjmenovanými a příbuznými slovy v textu. Doplníme vhodná slova, vyhledáme a opravíme chyby. Zopakujeme si, co jsou slova vyjmenovaná a slova příbuzná. A přitom si zahrajeme na novináře!
Pasáž vysvětluje původ a význam několika antických rčení a přenesených pojmenování vzniklých z antických jmen.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.